tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.3.2015 09:20:59

Afrika'da kırsal yoksulluğun çözümü

Gelişmekte olan ülkelerde, ürünün aile üreticilerinden seçilmesi, hükümetlerin kırsal yoksulluk ile verdiği mücadeleye katkıda bulunuyor. Brezilya’nın açlık ve yoksullukla verdiği mücadeleyi örnek alan PAA Afrika Programı da yerel tarımsal üretimin artışına yardımcı oluyor. PAA Afrika yani "Afrikalı İçin Afrikalıdan Satın Al" programı son üç senedir PAA Afrika FAO ve Dünya Gıda Programı'nın (WFP) teknik liderliği ve uzmanlığı ile Etiyopya, Malavi, Mozambik, Nijer ve Senegal ülkeleri tarafından yürütülüyor. FAO'nun Kırsal Altyapı ve  Tarım Endüstrisi Şubesi'nden Florence Tartanac, yerel üreticilerden kamu alımı yapılmasının, küçük ölçekli aile üreticilerini de sisteme entegre etmeyi sağladığının ve üretimlerine olan talebi arttırdığının altını çiziyor. Bu sayede kuraklık, açlık ve yoksullukla mücadele eden Afrika kıtasında üreticiler sürdürülebilir kazanç elde etmenin yollarını ararken kendilerini geliştiriyor ve daha iyi ürünler elde etmek adına hasat tekniklerini öğreniyor. Tartanac, “Yerel üreticilerden kamu alımı, yerel üreticilerin ürün çeşitlerini arttırmasını ve değer zincirlerini yükseltmesini sağlayabilir. Öğrencilerin gıdaya ulaştıklarından emin olunur ve uzun vadede onların okullardaki katılımlarının artmasını sağlar, daha iyi beslenen öğrenci daha iyi öğrenir.” diyor. PAA Afrika Programı, yoksulluğu azaltmak için tarımsal hamlelerin entegrasyonunun, sosyal ve tarımsal potansiyeli olan ama ancak ailesine yetecek kadar yiyecek üreten üreticilerin pazarlara üretici olarak dahil olmalarını sağlamaya nasıl yardımcı olduğunu gösteriyor. Brezilya'nın "Sıfır Açlık" girişiminden esinlenerek yapılan bu program, dünyanın genelinde görülen doğal kaynakların azalması gibi sorunların üstesinden gelebilecek sürdürülebilir kırsal gelişim modelleri oluşturmaya yardımcı olacak gibi görünüyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.