tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.3.2015 15:22:58

Binbir çeşit tohum "Kıyamet Kasası"nda saklı

Norveç küresel ısınmanın tehdit ettiği yüz binlerce bitki türü ve sebzenin tohumlarını saklayan dev bir “yeraltı kasasına” ev sahipliği yapıyor. Norveçli yetkililer dünyadaki tarımın yeniden başlatılması için Svalbard’a muhtaç kalınmayacağını umuyor. tarlasera'nın Mart 2015 sayısındaki Detay haberine göre; kutuplarda verimlilik çok çeşitli yollarla sağlanıyor ve İskandinav ülkeleri tarım konusunda dünyanın genelindeki ön yargıların aksine aslında epey ilerlemiş durumda. Norveç'te kurulmuş olan "kıyamet kasası" da Kuzey halklarının biyoçeşitlilik konusundaki hassasiyetinin bir kanıtı. Norveç’in Svalbard takımadalarında bulunan yeraltı kasasına, donmuş toprağın derinliklerine kazılan 125 metrelik tünelle ulaşılıyor. Svalbard kasası, bulunduğu konum ve mühendislik özellikleri sayesinde, elektrikleri kesilse bile içindeki tohumları en az bin 700 yıl bozulmadan saklayabilecek şekilde tasarlanmış. Svalbard, patlıcan, marul, arpa, patates, mısır ve buğday gibi önemli gıdaların yanı sıra, ABD, Avrupa, Orta Asya ve Asya’dan getirilen her çeşit bitki tohumunu saklıyor. Svalbard’a yeni tohumlar eklendi ABD'den getirilen tahıl ürünlerinin yanı sıra, Afrika'dan getirilen en az 2500 pirinç türü de Svalbard'a en son eklenen gıdalar arasında. Svalbard'a bugünlerde beş tanesi Galapagos Adası'ndan gelmek üzere 14 domates türü yerleştirileceği açıklandı. Ayrıca, ağaçların ekonomik, ekolojik ve sosyal öneminin çok büyük olması nedeniyle korunmaya ihtiyaç duyduğunu belirten yetkililer, kasaya ağaç tohumları da ekledi. Finlandiya Doğal Kaynaklar Enstitüsü'nden (Luke) Mari Rusanen, ağaç tohumlarını kıyamet kasasına koyarak spesifik genleri veya genotipleri korumak yerine doğal genetik çeşitliliği koruma altına almaya çalıştıklarını söyledi. BBC'ye açıklama yapan Dr. Rusanen, Svalbard Kasası'nın doğal afet veya insan eliyle yaşacak bir yıkıma karşı koruma sağladığını ifade etti. Kasanın ortaya çıkma amacının buna rağmen bir kıyamet senaryosu olmadığını belirten Rusanen, tohumların gelecekte ortaya çıkabilecek genetik çeşitliliğini kontrol altında tutmak için fırsat sunduğunu da ekledi. Svalbard’ın yapımına 2006 yılında başlanmış ve Şubat 2008’de de faaliyete geçirilmişti. Norveçli mühendisler tarafından kurulan yeraltı kasası 12 ayda inşa edildi ve 7,5 milyon dolara mal oldu. Bugün 4,5 milyon çeşit, toplam 2 milyardan fazla tohum bu kasada saklanıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

Girdi maliyetleri ile destekler arasındaki kritik denklemi masaya yatıran tarlasera bu ay da okurlarına dopdolu bir içerik sunuyor.