tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.3.2015 15:50:56

Tarım ürünlerinin 2014 karnesi

Türkiye İstatistik Kurumu, tarımsal ürünlerin 2014’e ait tutarlarını açıkladı. Bir önceki yıla göre genel bir değerlendirmeyi içeren bu veriler, 2014 yılını artış ve azalışla kapatan tarım ürünlerini de belirledi. Nohut tutarı düştü, buğday zamdan etkilendi TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre buğday tutarı 2014’te bir önceki yıla göre yüzde 10,6 arttı 0,74 TL oldu. Mısır tutarı bir önceki yıla göre yüzde 1,8 artarak 0,62 TL, çeltik tutarı yüzde 67,6 artarak 1,81 TL ve yağlık ayçiçeği tutarı da yüzde 26,2 artarak 1,75 TL oldu. Hububat ürünleri arasında nohut tutarı azalarak dikkat çekti; nohut yılı yüzde 5 azalışla kapadı ve 2,33 TL oldu. Sebze-meyve tutarları değişken 2014’te sebze fiyatları bir önceki yıla göre genel olarak azalış gösterdi. Kuru soğan tutarı bir önceki yıla göre yüzde 0,8 oranında azalırken, taze soğan tutarı yüzde 6 azalarak 1,78 TL, beyaz lahana tutarı yüzde 0,8 azalarak 0,62 TL, sofralık hıyar tutarı yüzde 4,9 azalarak 1,07 TL ve sivri biber tutarı yüzde 2 artarak 1,39 TL oldu. Meyvelere gelince; TÜİK verilerine göre sofralık çekirdeksiz üzüm tutarı bir önceki yıla göre yüzde 21,2 payında azaldı. Bir önceki yıla göre muz fiyatında yüzde 22,7, sofralık zeytin fiyatında yüzde 18,3 artış ve Washington portakal fiyatında yüzde 5,9 azalış görüldü. Sert kabuklu meyvelerden fındık fiyatında ise yüzde 85,4 oranında artış gerçekleşti. Bu karneye göre; Türkiye’de bitkisel üretim değeri bir önceki yıla göre yüzde 6 arttı ve yaklaşık 98 milyar TL oldu. Tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerin üretim değeri bir önceki yıla göre yüzde 7,4 artarak yaklaşık 42 milyar TL, sebze üretim değeri yüzde 1,9 artarak 26,1 milyar TL ve meyveler, içecek ve baharat bitkileri üretim değeri ise yüzde 7,7 artarak 29,9 milyar TL oldu. Bu verilere göre üreticiler de ürünlerini fiyatlandırırken önlerini görebilecek.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.