tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.3.2015 09:52:31

Şehrin göbeğinde buğday tarlası

Macar sanatçı Agnes Denes bundan yaklaşık 35 sene önce, dünyanın en büyük metropollerinden New York’un göbeğinde gerçekleştirdiği “Buğday Tarlası” projesiyle çok konuşulmuştu. Şimdi de sıra Milano’ya geldi. İtalya’da moda ve tasarımın kalbinin attığı, son zamanlarda buna bir de EXPO fuarının eklendiği Milano bu sene yine çok renkli görüntülere ev sahipliği yapacak. 1982 yılında Macar sanatçı Agnes Denes’in bir şehir enstelasyonu olarak gerçekleştirdiği “Buğday Tarlası” projesi, New York’tan sonra şimdi de Milano’da, şehrin en modern bölgesi olan Porta Nueva’da (Yeni Kapı) yer alacak. Sanatçı bu projesiyle en önemli tarım ürünlerinden olan buğdayı metropollerin ortasına taşırken, katılımcıların dikkatini nereye çekmesi gerektiğini de iyi biliyor.  Projeye göre bölgede bulunan gökdelenlerin arasındaki 5 hektarlık alana buğday ekilecek ve daha sonraki sonraki aşamada bu alan halka açık büyük bir park da barındıran Ağaç Kütüphanesi'ne dönüştürülecek. 15 bin 500 metreküp toprak, 5 ton gübre ve bin 250 kilogram tohumun kullanılacağı projede tohum ekimi herkesin katılımına açık şekilde yapılacak ve ardından Temmuz ayında da "Hasat Festivali" düzenlenecek.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.