tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.2.2015 09:21:08

Sahte gübreye dikkat!

İlkbaharın yaklaştığı ve yağışların arttığı bugünlerde, Türkiye genelinde tarımsal faaliyetler yoğunlaşıyor. Bu da gübre sektörünü hareketlendirmeye başladı. Gübre sektörü son yıllarda “sahtecilik” haberleriyle çalkalandığından, üreticilerin dikkatli davranmaları gerek. 2015 başlarından beri gündeme oturan sahte gübrecilik vakaları, üreticilerin Kâbusu olmuş durumda. Sahte gübre pazarlamaya çalışan bayiilerin sıkı denetim altına alınmış olması üreticileri bir nebze olsun rahatlatıyor ancak sektörün hareketlenmeye başladığı ve yılın en verimli günlerinin yaklaştığı İlkbahar aylarında, üreticilerin de daha dikkatli olması çok önemli. Tekirdağ Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü de konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak üreticileri uyardı. Bölgede bulunan tüm gübre bayiilerinin sıkı bir şekilde denetlendiğini belirten Müdürlük, kimyevi gübre piyasa denetimlerinde ambalajlama, işaretleme, tescil, lisans, bayilik ve satış sözleşmesi, bayi ve depoların fiziksel şartlarının uygunluğunun kontrolü yapılmakta aynı zamanda teknik düzenlemeye veya standardına uygunsuzluğunun tespiti halinde ilgili yasaya göre işlem yapıldığını da ekledi. Açıklamada, kimyevi ve organik gübrelerin sahte olup olmadıklarının ancak laboratuvar analizleri ile anlaşılabileceği, sahte gübrelerin kum, alçı, çimento, kömür tozu ve hayvan artığıyla üretildiğinden toprağa büyük zarar verdiği de vurgulandı. Üreticilerin sağlıklı ve verimli bir gübreleme için mutlaka toprak analizlerini yaptırması gerekiyor. Sonuçları aldıktan sonra yetkililerin de devreye girmesi ve sonuçları incelemesi gerekiyor. Böylece risk de en aza indirgenmiş oluyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.