tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.2.2015 08:46:33

Bitkilerin de bir hikayesi var

Bitki Mitosları kitabının yazarı Deniz Gezgin, bitkilerin gizemli dünyasını mercek altına alıyor. tarlasera en bilinen bitkilerin mitolojiye öykünen hikâyelerini okuyucuyla paylaşan yazarla, bu büyüleyici yolculuğa çıkışını ve okuyucularıyla paylaşmak istediklerini konuştu.  “Bitki Mitosları” okurlara ne anlatıyor? Doğayı anlamakta bitkiler nasıl bir role sahip? Bitki Mitosları her şey gibi bitkilerin de bir hikâyesi olduğunu ve bu hikâyelerin gelişigüzel ortaya çıkmadığını anlatıyor, daha doğrusu mitoslar bunu açık seçik ortaya koyuyor. İnsan hayata dahil olabilmek için hikâye anlatır, öncelikle kendi hikâyesini anlatarak varlığını kanıtlar, çevresindeki şeylerin hikâyesini anlatarak da onlara nüfuz eder. Bitkiler tıpkı insan dışındaki diğer canlılar gibi doğanın birer parçası olarak kendiliğinden yani sonsuz bir uyumla hali hazırda doğallar. Bitkiler bize hem doğayı hem de nasıl doğal yaşanacağını gösteriyorlar. Doğasız bir hayat sonsuz olsa neye yarar? Sizce insanlarla bitkiler arasında nasıl bir ilişki var? Doğanın dengesini korumak için neler yapabiliriz? İnsanlarla doğa arasında simbiyotik bir ilişki var. Paleontoloji, arkeoloji gibi alanlardaki çalışmalar da gösteriyor ki evcilleşen bitkiler aynı zamanda gönüllü canlılardır. Kendi varlıklarını sürdürebilmek için insanla ortaklık kurmuşlardır. Dolayısıyla kimse kimsenin hizmetinde ya da bir diğerinin yaşamı, beslenmesi için feda edilmiş değildir. Doğanın muazzam uyumu ancak açgözlülük ile bozulur. Aslında daha da ilginç olanı insan doğanın dengesinden ziyade kendi dengesini korumak için çabalamalı yani doğallığını. Aksi takdirde çok değerli sosyal bilimci Camille Paglia’nın da dediği gibi doğa bizi sırtından atıp kartları yeniden karıştıracaktır. Röportajın tamamını tarlasera Şubat sayısında okuyabilirsiniz.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.