tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.2.2015 14:11:12

Havuca benzeyen Japon turpu

Brassicaceae yani turpgiller ailesine ait olan, silindir şekliyle adeta bir havuca benzeyen beyaz turp, Asya ülkelerinden dünyaya yayılmış, kullanımını çok yönlü bir sebze. Beyaz turp, Japonya başta olmak üzere Filipinler, Hindistan ve Çin mutfağında da sıklıkla kullanılan bir sebze. Asıl çıkış yeri Japonya olduğundan “Japon turpu” ya da “Daikon” olarak da bilinen bu turp, beyazın dışında kırmızı, mor ve siyah renklerde de bulunabiliyor. Turpgillerin en faydalı çeşidinden olan beyaz turp, Japon mutfağında sushi yapımında da kullanılıyor. Turp meyvesinin dışında ağacın yaprakları, çiçekleri ve tohumları da şifalı. Turp tohumlarından elde edilen yağ yemeklerde kullanılıyor. Bu turp hem çiğ, hem pişirilerek, hem de turşu olarak tüketilebildiğinden kullanım açısından da çok elverişli. Daikon, nam-ı diğer beyaz turp anavatanı Uzakdoğu’dan artık tüm dünyaya yayıldı ve tohumları Türkiye’de de rahatlıkla bulunabiliyor. Antioksidan özelliği olan bu sebzeyi yetiştirmek oldukça kolay; üstelik bahçelerde ve hatta pencere önlerinde bile yetişebilen bu turp çeşidi, her mevsim hasat veriyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.