tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.1.2015 16:24:49

Turunç değil, balkabağı

Fotoğrafta görülen ve ilk bakışta turunç çeşitlerini andıran bu şirin sebzeler, Amerikan bahçe tipi balkabağı olarak da isimlendirilen 'Wee bee little' kabakları... Güzel haber ise, tohumlarının artık Türkiye’de de rahatça bulunabiliyor olması. Wee bee little, özellikle de küçük alanlarda çok zahmet istemeden yetişmesi ve bol hasat vermesi sebebiyle son zamanlarda gitgide popülerleşiyor. Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ekildikten sonra kolay bir bakımla yetişen wee bee little, kış ayları dışında hasat veriyor. Kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, A vitamini ve beta karoten açısından zengin olan bu minyatür kabaklar, ilk bakışta küçük formlarıyla sempati topluyor. Wee bee little balkabağından yapılan dolmalar çok cezbedici, özellikle de çocuklar buna bayılıyor. Bahçesinde ya da serasında hiç balkabağı yetiştirmeyenler için de bir başlangıç olabilecek bu kabakları yemek istemeyenler, içini oyup süs olarak da kullanıyorlar. Hatta içine sütlü-karamelli çay koyup bu şekilde servis edenler bile var!

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.