tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.11.2014 10:05:43

Yedikule Bostanları imara açılıyor

Yedikule Bostanları ve çevresini imara açacak plan değişikliği İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edildi. Koruma Kurulu’nun onayına sunulacak plan değişikliğinin Kurul tarafından onaylanması halinde yürürlüğe girilecek. İmar planına değişikliğine göre tarihi Yedikule Bostanları’na süs havuzu, sosyal tesis, dinlenme alanları ve konutlar yapılabilecek. Alanın bir kısmı ise bahçe olarak kullanılacak. CHP’li İmar Komisyonu Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu karara tepki göstererek, UNESCO Dünya Mirası içerisinde yer alan bostanların, ‘Zirai Botanik Dinlenme Alanı’ adı altında yok edileceğini belirtti: “Sura bitişik alanlarda bulunan bostanların korunacağına dair kararlar alınmıştı. Sosyal tesis, otoparklar, konut alanı düzenlemeleri yapılarak imara açılıyor. Burada yapılan her çalışma tarihsel dokuya zarar veriyor. Dosya geri çekilsin. Onaylanması halinde, bir kültür katliamının ortağı olursunuz.” Yapılan eleştirilere yanıt veren AKP’li İmar Komisyonu Başkanvekili Timur Soysal ise, alanın mezbelelik bir halde olduğunu söyledi ve “Orası bostanlıktan çıkmış, hafriyat atıklarıyla doldurulmuş, tinercilerin yaşadığı bir yer haline gelmişti” dedi. Geçtiğimiz yıl yayınlanan Ağustos sayısında Yedikule Bostanları konusunu gündemine taşıyan tarlasera, bostanı korumak isteyen kişilerce başlatılmış mücadeleyi ele almıştı. Bostanın tarihi ve antropolojik yönünü öne çıkaran tarlasera, bostanda geçmişten bu yana üretim yapan mahalleliye söz vermişti. Haberin geniş özetine bu linkten ulaşabilirsiniz: http://www.tarlasera.com/bak-bostanci-gidiyor/  


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.