tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

4.11.2014 12:20:17

Üretici ve market fiyatlarındaki fark kapanmıyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım ürünlerinde üretici ile market fiyatları arasındaki farkın giderek açıldığını belirtti. Hem tüketiciye hem de üreticiye yazık olduğunu belirten Bayraktar, “Aracı sayısı azaltılmalı” şeklinde konuştu. Bayraktar Ekim ayı üretici, hal, pazar ve market fiyatlarını değerlendirerek, üretici ve market arasındaki fiyat farkının en fazla yüzde 481,7 ile ıspanakta görüldüğünü söyledi. Ispanağı, yüzde 434,6 ile maydanozun, yüzde 390,4’le mandalinanın, yüzde 366,7 ile marulun izlediğini kaydeden Bayraktar, “Fiyat artışı halden sonra oluyor. Üretici çok uygun fiyata, hatta bazen zararına ürününü elden çıkarıyor. Bunun çaresi olarak aradaki zincir kırılmalı, aracı sayısı azaltılmalı, üretici de kazanmalı, tüketici de uygun fiyata tüketmeli” dedi. Bayraktar, üretici fiyatlarında ekim ayında kuru kayısı, kuru incir, Antep fıstığı, süt ve zeytinyağında değişim olmadığını belirtti. Üreticide yeşil soğanda arzdaki daralmaya bağlı olarak fiyat artışı yaşandığını, kuru soğanda da meydana gelen dolu ve kuraklık nedeniyle rekoltedeki düşüşe bağlı olarak fiyatların artış gösterdiğini bildiren Bayraktar, kırmızı mercimekte de hasadın bitmesiyle piyasaya sunulan ürün miktarındaki azalmanın fiyatlara yansıdığını kaydetti.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.