tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.10.2014 10:07:20

5 yıl sonra yeşil limon konuşulacak!

Avustralya Bahçe Bitkileri İhracatçıları Birliği’nden Michelle Christoe, tüketimi hızla artan yeşil limonun yakın geleceğin en önemli tarım ürünlerinden biri olacağını iddia ediyor. Türkiye’de “misket limon” olarak da bilinen yeşil limona özellikle Uzak Asya’da yoğun talep var. Bu coğrafyada hızla artmakta olan orta sınıf nüfusunun lezzet alışkanlıklarını da değiştirdiğini söyleyen Christoe, “Üreticiler piyasalarda oluşacak boşluktan yararlanmak için hemen harekete geçmeli. Özelikle çilek, misket limon, mandalina ve üzüm gibi meyveler yakında çok daha popüler ürünler olacak” diyor. Bir yeşil limon ağacından verim almak için dikimden sonra 4-5 yıl beklemek gerekiyor. Özellikle dünyaca ünlü Mojito gibi kokteyllerde kullanılan yeşil limon sofralık olarak da tüketilebiliyor. Kaynak: AHEA Bu ve daha fazla haberi tarlasera Ekim sayısında bulabilirsiniz.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.