tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

1.7.2014 08:07:00

Suruç Ovası’na ilk su verildi

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde büyük ölçüde tamamlanan Suruç Ovası Pompaj Sulaması Projesi açılarak ovaya ilk su verildi. Proje kapsamında şebeke planı olarak Sağ Sahil 1, TP 1, Sol Sahil 1 ve 2. kısım şebekeleri dört üniteden oluşuyor. Sağ Sahil 1. kısım 176 bin 570 dönümlük araziyi sulayacak. TP 1 şebekesi ise 54 bin 450 dönümlük araziye su verecek. Sol Sahil 1. şebeke 201 bin 870 dönüm araziyi sularken, Sol Sahil 2. şebeke ise 201 bin 870 dönüm araziyi suyla buluşturacak. Suruç Ovası’nda toplam 950 bin 980 dekar tarım arazisi, basınçlı olarak yağmurlama ve damla sistemiyle sulanacak. Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından gerçekleştirilen projenin toplam maliyeti 2 milyar TL’ye yakın. Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi kapsamında Atatürk Barajı’ndan alınacak su, 29,5 kilometrelik sulama kanalı ile 17 kilometrelik Suruç Sulama Tüneli’ne, oradan da Taş Basan depolamasına ve ana kanallar vasıtasıyla da sulama şebekelerine iletilecek. Orman Ve Su İşleri Bakanlığı, GAP Eylem Planı kapsamında inşa edilen ve Suruç Ovası’na su temin eden 17 bin 185 metre uzunluğundaki Suruç Tüneli, Türkiye’nin 1., dünyanın ise 5. en uzun tüneli konumunda. Öte yandan, Atatürk Barajı’ndan Suruç Ovası’na saniyede 90 metreküp su aktaracak olan Suruç Tüneli, böylece birçok nehirden daha büyük debiye sahip olacak. Suruç Ovası, Fırat Nehri’nin suları ile hayat bulacak ve bölgenin su ihtiyacını tamamen giderecek. Projeyle birlikte ovaya damla sulama sistemi ile tamamen su verildiğinde, zirai tarımda oluşacak ürün çeşitliliği sayesinde Suruç Ovası'nın, milli ekonomiye yılda 270 milyon TL katkı sağlaması bekleniyor. Bölgede yaklaşık 200 bin kişiye doğrudan istihdam ve iş imkânı oluşması da hedeflenenler arasında.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.