tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.6.2014 08:39:02

Kiraza Çin vizesi

Türkiye’den Çin’e kiraz ihraç etmek için ilk adım atıldı. Çin’den gelen Karantina Uzman Heyeti, Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) tarafından ağırlandı. UYMSİB Yönetim Kurulu Başkanı Salih Çalı, Çinli yetkililerin Türkiye Bitki Sağlığı Kontrol Sistemi ile Gıda Güvenilirliği hakkında bilgi aldıklarını belirtti. Türkiye’nin dünya kiraz üretiminde ilk sırada olduğunu hatırlatan Çalı, UYMSİB olarak ihracatı da aynı seviyeye getirmek istediklerini vurguladı ve “1,4 milyar nüfusu ve 7 bin 600 dolar kişi başına düşen milli geliriyle Çin, bizim için çok önemli. Çin pazarına girmek, kiraz ihracatı adına büyük bir başarı olacak” değerlendirmesinde bulundu. Çin’de 500 bin ton civarında kiraz üretildiğini ancak bu kirazın Türk kirazından boyut ve tat olarak farklı olduğunu söyleyen Çalı, Çin heyetinin Türk kirazına hayran kaldığını belirtti. UYMSİB’in ağırlıklı olarak AB ülkelerine ihracat yaptığını ve ihracatta ihtiyaç duyulan GLOBALGAP, İSO 9000 ve HACCP gibi belgelere sahip olduğuna da değinerek, “Çinli heyetin bütün taleplerini karşılıyoruz. Heyet, kirazla ilgili bütün bilgileri aldıktan sonra, kirazların üretildiği ve paketlendiği yerleri gezdi ve numune topladı. Ardından da kiraz bahçelerinde zirai mücadele faaliyetleri ve depolama konularında inceleme yaptı” dedi.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.