tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.5.2014 11:27:12

Ağ lekesine karşı entegre mücadele

Avustralya’nın yüksek yağış alan bölgelerinde ağ lekesi hastalığı mısırda beklenmedik kayıplara yol açtı. Üreticiler ise hastalık riskini azaltmak için entegre mücadele yöntemlerine yöneldi. Geçen yıldan beri mısır köklerinde ağ ve leke tipi mantar sporları gözlemleyen Avustralya Tarım ve Gıda Bakanlığı’ndan (DAFWA) Kith Jayasena,  kalın kökler ve sıcaklık koşullarının yüksekliği ile geçen seneden kalan hastalıklı bitkiler nedeniyle bu sene hastalığın etkilerinin çok daha ağır olacağını söylüyor. Potasyumlu gübre öneriliyor Uzmanlar, yüksek yağış alan yerlerde ürün kaybı ile ağ tipi leke enfeksiyon seviyesi arasındaki ilişki düzeyini bulmaya çalışıyor. Çalışmalarda ağ lekesi hastalığının tohum kaynaklı olduğu ve virüslü tohumların hastalığı yeni yerlere yaydığı tespit edildi. Hastalığın etkisini ve ürün kayıplarını azaltmak için ise şunlar öneriliyor: Anız yakmak, mantar öldürücü spreyler ve potasyumlu gübreler kullanmak, ve hastalık riski yüksek bölgelerde ekim yapmamak Kaynak: GRDC

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.