tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.5.2014 07:26:52

İtalya’dan elektronik tarım borsası daveti

Türkiye’de elektronik ürün borsacılığı konusunda aksiyon alan ilk borsa olan İzmir Ticaret Borsası (İTB), İtalya’nın tek elektronik tarım borsası olan La Borsa Merci TelematicaItaliana’yı ziyaret etti. TelematicaItaliana Başkan Yardımcısı Riccardo Cuomo ile yapılan görüşmede, İtalya, Mısır ve Tunus arasında kurulan elektronik meyve ve sebze ticareti sistemine Türkiye de davet edildi. İTB heyetine TelematicaItaliana’yı anlatan Cuomo, çağın getirdiği ihtiyaçları karşılamak için 2006 yılında kurduklarını ve İtalya Tarım Bakanlığı tarafından tanınan tek elektronik borsa olduğunu söyledi. Tarım ürünleri, enerjiye dayalı tarım ürünleri ve deniz ürünleri alanında 73 üründe işlem yapıldığını anlatan Cuomo, borsacılıkta üyelik sisteminin Türkiye’yle aynı olduğunu ve geçen yılı 571 milyon Euro işlem hacmiyle kapattıklarını belirtti. Borsa olarak İtalya, Tunus ve Mısır’ı kapsayacak bir meyve ve sebze ticaret sistemi kurduklarını açıklayan Cuomo, AB finansmanı alan bu projeyi 2015 Milano EXPO’sunda dünyaya tanıtacaklarını söyledi. Türkiye’nin de sistemin bir parçası olmaya davet edilmesinin ardından, İTB ve TelematicaItaliana heyetleri bu alanda işbirliği imkanlarının araştırılması için ortak bir çalışma yürütülmesine karar verdi.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19 aşısı için çalışmalar tüm hızla sürerken, bir yandan da hastalığa karşı daha etkili bir tedavinin yolları aranıyor. Kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

Tarımda üst üste gelen doğal afetlerin etkisini Kapak Konusun sayfalarına taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına yepyeni bir de armağanı var.