tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.4.2014 08:01:30

4 bin yıllık üzüm kültürü

KKTC’deki Gıda, Tarım ve Enerji Bakanlığı’na bağlı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün başlattığı Asma Genetik Kaynakları projesi ile ülkede bulunan asma gen kaynakları kayıt altına alındı. Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Kuntay Vurana konuyla ilgili açıklama yaparak, gen kaynaklarını kayıt altına aldıklarını ve bunun ülke bağcılığına, ulusal asma genetik kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir kullanımının sağlanmasına katkı sağlayacağını söyledi. Vurana, 2011 yılında başlayan Asma Gen Kaynakları projesi kapsamında ülkenin birçok bölgesine dağılmış olan Kıbrıs’a özgü 32 üzüm çeşit ve tiplerinin toplandığını, tanımlandığını ve ampelografik özelliklerin belirlemek için Güzelyurt araştırma istasyonunda muhafaza altına alındığını belirtti. Ülkenin köklü bir bağcılık kültürüne sahip olduğunu hatırlatan Vurana, adanın bağcılığa en uygun iklim kuşağı üzerinde yer aldığını kaydetti. Adanın üzüm yetiştiriciliğinde 4 bin yıllık bir tarihe sahip olduğunu ifade eden Vurana, özellikle son yıllarda üreticilerin erken dönemde olgunlaşan yeni üzüm çeşitlerine eğilim göstermesinden dolayı eski çeşitlerin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Vurana, “Dönem dönem meydana gelen hastalık ve zararlıların Kıbrıs’a dışardan gelen çeşitlere çok zarar verirken, eski yerel çeşitlerin özellikle hastalıklara karşı oldukça dayanıklı olduklarını tespit ettik” dedi.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

Girdi maliyetleri ile destekler arasındaki kritik denklemi masaya yatıran tarlasera bu ay da okurlarına dopdolu bir içerik sunuyor.