tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.4.2014 08:01:30

4 bin yıllık üzüm kültürü

KKTC’deki Gıda, Tarım ve Enerji Bakanlığı’na bağlı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün başlattığı Asma Genetik Kaynakları projesi ile ülkede bulunan asma gen kaynakları kayıt altına alındı. Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Kuntay Vurana konuyla ilgili açıklama yaparak, gen kaynaklarını kayıt altına aldıklarını ve bunun ülke bağcılığına, ulusal asma genetik kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir kullanımının sağlanmasına katkı sağlayacağını söyledi. Vurana, 2011 yılında başlayan Asma Gen Kaynakları projesi kapsamında ülkenin birçok bölgesine dağılmış olan Kıbrıs’a özgü 32 üzüm çeşit ve tiplerinin toplandığını, tanımlandığını ve ampelografik özelliklerin belirlemek için Güzelyurt araştırma istasyonunda muhafaza altına alındığını belirtti. Ülkenin köklü bir bağcılık kültürüne sahip olduğunu hatırlatan Vurana, adanın bağcılığa en uygun iklim kuşağı üzerinde yer aldığını kaydetti. Adanın üzüm yetiştiriciliğinde 4 bin yıllık bir tarihe sahip olduğunu ifade eden Vurana, özellikle son yıllarda üreticilerin erken dönemde olgunlaşan yeni üzüm çeşitlerine eğilim göstermesinden dolayı eski çeşitlerin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Vurana, “Dönem dönem meydana gelen hastalık ve zararlıların Kıbrıs’a dışardan gelen çeşitlere çok zarar verirken, eski yerel çeşitlerin özellikle hastalıklara karşı oldukça dayanıklı olduklarını tespit ettik” dedi.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.