tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.4.2014 11:05:09

Tarım makinelerini ortak kullanma çağrısı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ekonomik sıkıntı çeken üreticilerin örgütlenerek, tarım makinelerini ortaklaşa kullanmalarını önerdi. Traktör sayısındaki gelişmelere dair açıklamada bulunan Bayraktar, tarım makinelerinde sayıdan çok verimli kullanmanın önemli olduğunu vurguladı. Bayraktar, tarımda makineleşmenin çok önemli olduğuna dikkat çekti. Birim alanda en yüksek verimin tohum, gübre, iyi bakım, uygun iklim ve toprak şartlarının yanı sıra makineleşmeyle sağlandığını vurguladı. Ekonomik zorluk içindeki üreticilerin kaynaklarının büyük bölümünü traktör almak için ayırdığına değinen Bayraktar, “Tarımın en büyük sorunlarından biri olan örgütlenme ve planlama burada da karşımıza çıkıyor. Tarımda örgütlenmeyle modern ve ekonomik ömrünü tamamlamamış tarım makinelerinin ortak kullanımı sağlanabilir. Üreticimiz daha az maliyetle üretimini sürdürebilir” şeklinde konuştu. Ülkedeki traktör sayıları konusunda da açıklama yapan Bayraktar, Ocak ayında 1 milyon 568 bin 65 olan traktör sayısının, Şubat ayında artarak 1 milyon 571 bin 666’ya çıktığını belirtti. Verilere göre, iller arasında en fazla artış 199 adetle Konya’da yaşandı. En çok traktör ise 76 bin 101 adetle Manisa’da bulunuyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.