tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.4.2014 07:33:01

Meyve ve arıcılıkta işbirliği

Manisa’nın önemli geçim kaynaklarından biri olan arıcılık faaliyetlerini arttırmak için meyve yetiştiricileriyle işbirliğine gidiliyor. Bu amaçla her bir dekarlık meyve bahçesine arı kovanı yerleştirilecek. Böylece arı kovanı meyve kalitesini ve verimini de arttıracak. Manisa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, arıcılığın geliştirilmesi ve arı üreticilerinin daha fazla bilinçlenmesi için eğitim çalışmaları düzenliyor. Arı yetiştiriciliğine önem verdiklerini söyleyen Manisa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, “İlimizdeki arı koloni varlığı 75 bin civarında olup, bunun 70 bin civarı fenni kovandan oluşmaktadır. İlimizde yıllık yaklaşık olarak 800 ton bal ve 15 ton civarında polen üretilmektedir” dedi. İlkbaharın gelişiyle birlikte arıcılık çalışmaları meyve yetiştiricilerini de yakından ilgilendirmeye başladı. Bunun sebebi, meyve bahçelerinde polinasyonu sağlayan en önemli faktörün arılar olması. Her dekar meyve bahçesine 1 kovan yerleşmesini istediklerini dile getiren Çebi, arılar meyve bahçelerinde hem verimi hem de kaliteyi önemli oranda arttırdıkları için, meyvecilere bahçelerinde arı kovanı bulundurmalarını tavsiye ediyor.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında tarımda yaygınlaşan dijital teknolojileri inceleyen tarlasera’nın bu ay okurlarına iki de armağanı var.