tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.4.2014 07:33:01

Meyve ve arıcılıkta işbirliği

Manisa’nın önemli geçim kaynaklarından biri olan arıcılık faaliyetlerini arttırmak için meyve yetiştiricileriyle işbirliğine gidiliyor. Bu amaçla her bir dekarlık meyve bahçesine arı kovanı yerleştirilecek. Böylece arı kovanı meyve kalitesini ve verimini de arttıracak. Manisa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, arıcılığın geliştirilmesi ve arı üreticilerinin daha fazla bilinçlenmesi için eğitim çalışmaları düzenliyor. Arı yetiştiriciliğine önem verdiklerini söyleyen Manisa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, “İlimizdeki arı koloni varlığı 75 bin civarında olup, bunun 70 bin civarı fenni kovandan oluşmaktadır. İlimizde yıllık yaklaşık olarak 800 ton bal ve 15 ton civarında polen üretilmektedir” dedi. İlkbaharın gelişiyle birlikte arıcılık çalışmaları meyve yetiştiricilerini de yakından ilgilendirmeye başladı. Bunun sebebi, meyve bahçelerinde polinasyonu sağlayan en önemli faktörün arılar olması. Her dekar meyve bahçesine 1 kovan yerleşmesini istediklerini dile getiren Çebi, arılar meyve bahçelerinde hem verimi hem de kaliteyi önemli oranda arttırdıkları için, meyvecilere bahçelerinde arı kovanı bulundurmalarını tavsiye ediyor.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.