tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.4.2014 09:00:35

Tarımsal destekler belli oldu

Bakanlar Kurulu, 2014 yılında yapılacak tarımsal destekleri belirledi. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, 2014 Yılı Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) dahil olan çiftçilere, dekar başına 2,5 lira toprak analizi, mazot, gübre destekleme ödemesi yapılacak. Sözleşmeli aspir, kanola ve soya fasulyesi üretimi yapan üreticilere fark ödemesi desteğine ilave olarak dekar başına 10 lira destekleme ödemesi verilecek. Pamukta ise yurtiçinde üretilip sertifikalandırılan tohumları kullanan üreticiler desteklemeden faydalanacak. Kilogram başına yapılan fark ödemesi desteği, yağlık ayçiçeğinde 30 kuruş, kütlü pamukta 55 kuruş, soya fasulyesinde 50 kuruş, kanolada 40 kuruş, aspirde 45 kuruş, zeytinyağda ise 70 kuruş olarak belirlendi. Peyzaj ve süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman emvali alanlarda dekar başına 3,1 lira mazot, 4,3 lira ise gübre desteği verilecek. Hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler, sebze ve meyve alanlarında dekara 4,6 lira mazot, 6 lira gübre için verilirken, yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri içinse 7,5’ er lira gübre ve mazot destekleme ödemesi yapılacak. 2014 yılında yapılacak tarımsal desteklemelere ilişkin karar, çevreye duyarlı tarımsal üretimi geliştirerek, yaygınlaştırmak. Bitkisel üretimi tehdit eden hastalık ve zararlı organizmalara yönelik karantina önlemine ilişkin alternatif uygulamaları, biyolojik ve biyoteknik mücadeleyi desteklemek, verimi ve kaliteyi yükseltmek, sektörün öncelikli problemlerinin çözümüne katkıda bulunmak, sürdürülebilirliği sağlamak ve tarımsal kayıtların güncel tutulmasına yönelik hususları kapsayacak.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.