tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.4.2014 07:39:01

Zararlı böceklere karşı biyolojik müdahale

Çankırı’da tarım alanlarına zarar veren zararlı böceklere karşı biyolojik müdahale başlatıldı. Çankırı Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Çakır konuyla ilgili açıklamasında, 25 köyde zararlılara karşı mücadele başlattıklarını söyledi. Çakır, Orman Genel Müdürlüğü’nden bedelsiz 32 bin 500 fidan aldıklarını ve dikimlerini yaptıklarını belirtti. Hububat ekimi yapılan arazilerin çevresinde bulunan boş arazilere bölgeyi korumak amacıyla yalancı akasya dikimi yaptıklarını dile getiren Çakır, “Süne ve kımılın doğada artmasını engelleyen faydalı böceklerin çoğalması ve barınması için gerekli olan ağaçların fazlalaşması gerekmektedir. Bu yöntem ile ilaç ve alet masrafı olmadan zararlılarla mücadele edilir. Aynı zamanda doğaya zararlı madde bırakılmaz” şeklinde konuştu.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.