tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

1.4.2014 12:34:52

2013’te tarım yüzde 3,1 büyüdü

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar yaptığı açıklamada; tarım, orman ve balıkçılık sektörünün 2013 yılını 3,1 reel büyümeyle tamamladığını söyledi ve tarımsal hasılatın 115,9 milyar liraya yükseldiğini belirtti. Türkiye’de tarım, ormancılık ve balıkçılığın 2013 yılının ilk çeyreğinde (Ocak, Şubat, Mart) yüzde 4,7; ikinci çeyreğinde (Nisan, Mayıs, Haziran) yüzde 4,7; üçüncü çeyreğinde (Temmuz, Ağustos, Eylül) yüzde 2,8 ve son çeyreğinde de yüzde 0,9 büyüdüğünü söyleyen Bayraktar, yılın tamamında ise yüzde 3,1’lik büyüme olduğunu ifade etti. Tarımın büyüme hızı sayesinde diğer sektörleri geride bıraktığını vurgulayan Bayraktar; tarım sektörünün yüzde 7,9 olan cari fiyatlarla 2012 yılında toplam gayrisafi milli hasıla (GSMH) içindeki payının 2013 yılında yüzde 7,4’e indiğini belirtti ve şöyle devam etti: “Sabit fiyatlarla tarım, 2012 yılında yüzde 9,3 pay alıyordu. Bu rakam 2013 yılında yüzde 9,2’ye indi. Sabit rakamlar, 1998 yılı fiyatlarını baz alıyor. Bu durum tarımda milli gelire baz alınan fiyatların 1998-2013 döneminde diğer sektörlerdeki fiyat artışlarının arkasında kaldığını gösteriyor. Bundan dolayı, sektörün toplam GSHM içindeki payı reelde 9,2 iken, cari fiyatlarda yüzde 7,4 oluyor.”

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

Girdi maliyetleri ile destekler arasındaki kritik denklemi masaya yatıran tarlasera bu ay da okurlarına dopdolu bir içerik sunuyor.