tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

1.4.2014 11:28:29

Meclisin tarım mesaisi

TBMM’de görüşülen konular kimi zaman hararetli konuşmalar, kimi zaman sözlü atışmalar, kimi zaman ise yumruk yumruğa girilen kavgalara sahne oluyor. Bu tartışmalar bazen konunun kendisinin bile önüne geçiyor! Tartışmaları en çok kızıştıran şeylerden biri soru önergesi ve yasa tasarısı gibi gündemler. Son dönemde meclise verilen soru önergelerinin toplamı 45 bin 522. Aynı dönemde tarım konusunda verilen yazılı ve sözlü soru önergelerinin sayısı ise bin 277. Yani bir bakıma tarım ile ilgili tartışmaya açılan konular meclis gündeminin yüzde 3’ünü oluşturuyor. En çok soru önergesi CHP’den Son yasama dönemlerinde meclis gündemine tarım konusunu en çok getiren parti 85 milletvekilinin verdiği 626 soru önergesiyle Cumhuriyet Halk Partisi. Onu, 42 milletvekili tarafından verilen 588 soru önergesiyle Milliyetçi Hareket Partisi ve 16 milletvekili tarafından verilen 60 soru önergesiyle de Barış ve Demokrasi Partisi takip ediyor. Aynı dönemde bir bağımsız milletvekilinden 2 kez soru önergesi gelirken Adalet ve Kalkınma Partisi ise 1 kez soru önergesi vermiş. 4 milletvekili ön planda Yazılı ve sözlü soru önergeleriyle ön plana çıkan 4 milletvekili var. Bunların 3’ü MHP biri ise CHP’den. Tarım ile ilgili konuları meclise en çok taşıyan kişilerin başında ilk sırayı CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt. Öğüt’ün toplam 156 tane tarımla ilgili soru önergesi bulunuyor. İkinci sırayı 118 soru önergesiyle MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri alıyor. Onu 106 soru önergesiyle MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, 91 soru önergesiyle MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay takip ediyor. Haberin devamı tarlasera Mart sayısında!

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.