tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.3.2014 09:06:04

Tohum koleksiyonu genişliyor

Norveç’e ait Spitsbergen Takımadaları’nda inşa edilen depoda, dünyadaki bitkilerin gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için tohum örnekleri bulunuyor. Depoda saklanan tohum örnekleri, doğal afetler ve nükleer patlamalardan dahi etkilenmeyecek şekilde korunuyor. Yakın gelecekte tükenmesinden endişe edildiği için depoya getirilen son ürünler arasında ünlü miso tohumu, brezilya fıstığı ve ender rastlanan domates türlerinden olan cherry tipi domates bulunuyor. Norveç’te yer alan depoda yer alan tohumlar, soğuk hava yardımı ile saklanıyor. Kuzey Kutup noktasından 1100 km uzaklıkta bulunan takımadalarda deniz seviyesinden 130 m yukarıya inşa edilen deponun olduğu yerde sadece soğuk hava ve kayalıklar bulunuyor. Duvarları 1 metre kalınlığından ve betonarme olan deponun içindeki hava sıcaklığı -18 derece seviyesinde tutuluyor. Uluslararası proje kapsamında faaliyet gösteren depoda 820 binin üzerinde bitkiye ait tohumlar saklanıyor ve deponun toplam kapasitesi yaklaşık 4,5 milyon tohumun saklanmasına olanak tanıyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.