tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.2.2014 08:17:43

Kış bakımı verim getiriyor

Fındıkta kış bakımı, üretime yüzde 50 oranında katkı sağlıyor. Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, fındıkta kış bakımının doğru yapılması durumunda verimin artacağını belirtiyor. Fındıkta en önemli bakımların başında kış bakımının geldiğine işaret eden Karadeniz, fındıkta ışkın alınma işlemini yıl içerisinde iki defa önerdiklerini, bunlardan birinin mutlaka kış mevsiminde yapılmasını tavsiye ettiklerini belirtiyor. Fındıkta yapılan kış bakımının verimi doğrudan etkilediğini vurgulayan Karadeniz, şunları kaydediyor: "Fazla dal, fazla ürün anlamına gelmiyor. Dalların sayısı arttıkça verimde düşüşler gözleniyor. Yine bakımsız ve fazla dalları olan ocaklardan toplanan fındığın randımanı düşük oluyor. Fazla dal ve bakımsız ocaklar hastalıkların da artmasına neden olabiliyor."  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.