tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.2.2014 09:35:47

Iğdır'da kayısı beklenenin altında

Iğdır'da kayısı hasadı beklenenin altında gerçekleşti. Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Yönetim Kurulu Başkanı Arslan, meyvecilik alanında tam anlamıyla iyi yerde olamadıklarını, bu alanda daha fazla beklenti içerisinde olduklarını dile getirdi. Arslan, "Malatya sanayi ürünü kayısı yetiştirdiği için, orada kayısı rekoltesi 600 bin ton. Bizde 16 bin ton ama bu her yıl değişiklik gösterebiliyor. Kayısıların soğuk almasıyla bu sayı her yıl değişebiliyor. Geçtiğimiz yıl kayısı hasadı güzel oldu fakat nakliye sektörü olmadığı ve bizim kayısımız sofralık olduğu için yeterince toplanıp hasadı yapılamadı. Bunun nedeni Iğdır'da iki konsantre fabrikası var. Bu fabrikalar da ürün almadı. Gerekçeleri de daha önceki yıllarda aldıkları konsantreleri satamadıkları için" dedi.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.