tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.2.2014 08:27:28

Tıp teknolojileri ile bitki ıslahı

Tıpta uygulanan kan analizi teknolojisi, bitki ıslahında da kullanılmaya başladı. "Flow stometri" hücre veya partiküllerin akmakta olan bir akışkanın içindeyken karakteristiklerinin ölçülmesi teknolojisi. Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Tuna, teknolojinin başlangıçta kan hücrelerinin sayımı ve analizi için geliştirilmiş bir metot olduğunu söylüyor. Teknolojinin gelişmesiyle birçok hastalığın, teşhis, seyir ve tedavisinde yaygın olarak kullanıldığını belirten Tuna, "Günümüzde "flow stometri" teknolojisi tarımda da yaygın şekilde kullanılmaya başlandı. Bu cihazın özellikle bitki ıslahında çok önemli faydaları var. Bu işlem için melezlemede kullanılacak hatların saflaştırılması gerekiyor. Bu işlemin yapılabilmesi için de bitkilerin kromozomlarını saymak lazım. Bu da uzun zaman alıyor ancak flow stometri ile bu işlem birkaç dakika içerisinde çok hassas bir şekilde yapılabiliyor. Bu teknoloji, günde 200-300 kadar bitkinin kromozom sayısını elde etmemizi sağlıyor ve on binlerce bitkiyle çalışan ıslahçıların işini kolaylaştırıyor" diyor. "Flow stometri"nin, Türkiye'de tarımda kullanılan en yeni teknolojilerden biri olduğunu vurgulayan Tuna,şunları kaydediyor: "Cihazı aldıktan sonra ulusal çapta workshoplar yaptık. Yönteme ilgi çok yoğun. Bu da yöntemin araştırmacıların ilgisini çektiğini gösteriyor. Bu yöntemi kendi programlarına dahil etmek istiyorlar. Bunu NKÜ Ziraat Fakültesi öğrencilerine de öğrettik. Öğrencilerimizin gelecekte çalışacakları araştırma kurumlarında bu teknikleri kullanarak daha iyi bitki çeşitleri geliştireceklerine inanıyorum."

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.