tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.2.2014 07:06:54

İşler şimdilik yolunda

BM ve FAO tehlikeye işaret etse de Aydın'da tarımsal sulamada kullanılan barajlardaki doluluk oranı yeterli. Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş, Aydın'ın yeterli yağış alamaması ve yaşanan kuraklıkla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, tarımsal sulama amacıyla kullanılan barajlardaki doluluk oranının yeterli olduğunu belirtti. Kocabaş, Devlet Su İşleri (DSİ) 21. Bölge Müdürlüğünün verilerine göre, Kemer Barajı'nın yüzde 55, Çine Barajı'nın yüzde 46, İkizdere Barajı'nın yüzde 57, Adıgüzel Barajı'nın  yüzde 65 doluluk oranına sahip olduğunu açıkladı. Türkiye'deki tarımsal sulamanın yüzde 80'inin yağışlara bağlı olduğuna işaret eden Kocabaş, şunları kaydetti: "Bizim için önemli olan barajlardaki doluluk oranları. Önümüzde mayıs ayına kadar bir yağış dönemi daha olacağını da düşünürsek, bu yıl için tarımsal sulamada sorun olmayacak. Ancak biz yine de kuraklıkla ilgili çalışmalar yapılmasından yanayız. Bu konuda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı geçen yıl 2013-2017 tarımsal kuraklıkla mücadele stratejisi ve eylem planı hazırlamış ve uygulamaya koymuştur. Bu plana göre Tarımsal Kuraklık Yönetimi Koordinasyon Kuruluna bağlı olarak da tarımsal kuraklık il kriz merkezleri oluşturulmuştur. Bu merkezin çalışmalarını yakından takip ediyoruz." Birleşmiş Milletler ve Gıda ve Tarım Örgütü, Türkiye'nin de içinde bulunduğu Akdeniz havzasında, gelecekte şimdikinden iki kat daha sık kuraklık yaşanacağı konusunda uyarılarda bulunurken, böylesi bir durumun oluşması halinde ürün kayıpları, hastalık, zararlılarda artış, kalite kaybı ve güvenilir gıda temininde sorunlar yaşanacağı uyarısında bulunuyor. Türkiye'de, tarımsal üretimin yüzde 80'i yağışlara bağlı. 24 milyon hektar ekilebilir arazinin 19 milyon hektarında kuru tarım, 5 milyon hektarında sulu tarım yapılıyor. BM ve FAO tehlikeye işaret etse de işler şimdilik yolunda.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.