tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.1.2014 09:14:08

"Tarımsal değil meteorolojik"

Yağışların mevsim normallerinin altında kalması, kuraklık endişesini arttırdı. Bazı bölgelerde, hububat tohumlarının çürümesinden endişe ediliyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in "Tarımsal kuraklık var diyemiyoruz ama meteorolojik kuraklık var" sözleriyle dikkati çektiği kuraklığı, Meteoroloji Genel Müdürlüğü verileri de teyit ediyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye ekim ayından bu yana son yılların en kurak dönemini yaşıyor. 1 Ekim-31 Aralık 2013 döneminde Türkiye genelinde yağan yağmur, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 41,2 oranında azaldı. Ekim-Aralık dönemde Türkiye ortalaması 228,5 milimetre olan metrekareye düşen yağış miktarı, geçen yılın aynı aylarına göre 159,1 milimetreye düştü. 2013'ün Ekim ayından bu yana son yılların en kurak döneminin yaşanıyor olması üzerine bir çok bölgede köylüler yağmur duasına çıktı. Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, kış mevsiminin kurak geçmesinin özellikle hububat ekili alanları olumsuz etkilediğini söyledi. Ekilen tohumların bir çok bölgede kuraklık sebebiyle filizlenemediğini belirten Kiraz, filizlenen kısmın da gelişemediğini kaydetti. Kiraz, kuraklık sebebiyle hububat ürünlerinde şimdiden yüzde 15-20 oranında verim kaybının yaşandığını ifade etti. İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve Trakya bölgelerindeki şubeleri aracılığıyla yaptıkları çalışmalarda, ekilen buğdayın bu mevsimde 5 ile 10 santimetre boya ulaşmış olması gerekirken, büyük bölümünün daha filizlenmediğini tespit ettiklerini dile getiren Fehmi Kiraz, şunları söyledi: "Mevsim normallerinin çok altında yağış olması hububat ürünlerinde tohumun filizlenmesini geciktirdi. Filizlenen buğdayın şu ana kadar kardeşleme dediğimiz bir kök etrafındaki çoğalmayı tamamlayıp boy atması gerekiyordu. Bazı yerlerde buğdayın yüzde 30'u filizlenirken, yüzde 70'i daha toprağın altında tohum olarak bekliyor. Filiz verenlerde de kuruma başladı. Konya bölgesinde yaptığımız araştırmada filizlenmeyen oran daha yüksek. Tohumun bir kısmı da toprağın altında canlılığını yitirdi."  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.