tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.1.2014 12:46:31

Geleceğin ormanı bankada

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü Torbalı Fidanlığı'nda oluşturulan tohum bankası, Ege Bölgesi'nin gelecek 10 yıldaki ağaçlandırma ihtiyacını karşılayacak ağaç tohumlarını saklıyor. Torbalı Fidanlığı Müdürü Zeki Demir, fidanlıkta oluşturulan tohum deposunda, özel korumalı odalardaki kutular içerisinde stoklanmış şekilde 40 türde, 20 ton ağaç tohumu bulunduğunu belirtti. Özel iklimlendirme sistemi ile karanlık ortamda tohumların saklandığını dile getiren Demir, "Bu depoyu 30 senede oluşturduk. Tohumları burada sürekli artı 5 derecenin üzerinde muhafaza ediyoruz. Bu tohumlar, önümüzdeki 10 yılda fidanlığımızda hiç yeni fidan üretilmese bile, fidan ihtiyacımıza cevap verecek durumdadır. Ege Bölgesi'nin tüm tohumlarını burada koruyoruz, bölgenin tüm ihtiyacını karşılayabiliriz" diye konuştu. 2013 yılında toplam 8 milyon fidan ürettiklerini ifade eden Zeki Demir, 2014'te yaklaşık 11 milyon fidana ulaştırmayı hedeflediklerini vurguladı. Ağaçlandırma çalışmaları açısından bu tür tohum bankalarının gerekliliğine dikkati çeken Demir, "Artık bir yörede ağaçlandırma yaparken, o yörenin ihtiyaçlarını gözetiyoruz. Bu da tohumda kaliteyi gerektiriyor. Bu bankadaki tohumlar gelişi güzel toplanan tohumlar değil. Belli bir kalitenin üzerinde olanlar" dedi. Demir, Torbalı'daki tohum bankasının bu anlamda Türkiye'deki en büyük tohum bankası olduğunu, bankadaki tohumların tohum ıslah merkezlerinde ve dağlarda belirlenen "elit ağaçlardan" toplandığını sözlerine ekledi.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.