tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.1.2014 08:47:33

"Stoklar hazır mı?"

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği, yetersiz yağışlar nedeniyle hububatta İç Anadolu ve Güneydoğu da şu an için yüzde 20’ler civarında verim kaybı olabileceğini bildiriyor. Açıklamada, hububatın  Türkiye'nin kuru tarım yapılan İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Trakya bölgelerindeki verimin, yağışlara bağlı olduğu ifade ediliyor. Hububat tarımında kritik olan ekim-kasım ve nisan-mayıs dönemlerdeki ikilim seyrinin fazlasıyla etkili olduğu vurgulanıyor. Birlik, Toprak Mahsulleri Ofisini uyarıyor: "İklim seyrindeki bu olumsuzlukların devam etmesi İç Anadolu ve Güneydoğu da şu an için yüzde 20’ler civarında verim kaybı olabileceği şeklinde endişelerimiz bulunuyor. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin bu durumu göz önüne alarak stoklarını kontrol etmesi, ayrıca tüketicilerimizin de özellikle ekmek israfından kaçınarak milli ekonomimize katkıda bulunmaları gerekir."

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.