tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.1.2014 08:21:26

Yıl yeni sorun eski

Tarımsal ihracat yükselişte fakat tarımdaki esas sorunlar yine örgütlenme, pazar ve rekabet. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bitkisel, hayvansal ürünler, ağaç ve orman ürünleri ihracatının yıllık bazda ilk kez 21,3 milyar doları geçtiğini belirtti. Bayraktar, Aralık ayında tarım ihracatının yüzde 20,3 artarak 1 milyar 834 milyon 311 bin dolardan 2 milyar 205 milyon 856 bin dolara, tarıma dayalı işlenmiş ürün ihracatının yüzde 7,4 artışla 973 milyon 558 bin dolardan 1 milyar 45 milyon 502 bin dolara yükseldiği bilgisini verdi. Türkiye’nin tarımdaki potansiyelinin tartışılmaz olduğunu ifade eden Bayraktar, yükselen grafiğe karşın sorunların devam ettiğini şu sözlerle iletti: “Ne kadar ihracat yapılırsa o kadar üretim imkanımız olur. Yeter ki rekabet ortamı yaratılsın, pazar bulunsun. Sorunumuz örgütlenme, pazarlama ve rekabet.”

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.