tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.9.2013 08:39:17

Tosya elması kalbi korur

Tosya bağlarında yetişen elma yoğun rağbet görüyor. Tosya, çevresinde bulunan bağlar ender rastlanan özellikte. Yaklaşık bin 500 bağ meyve sebze üretimi yapılıyor. Üretilen ürünlerin birçoğu, iç piyasada tüketiliyor. Başta gelen ürün ise elma. Elmanın birçok faydası olduğunu belirten uzmanlar, en çok direnç veren meyve olduğunda hemfikir. Elmada A ve C vitaminlerinin oldukça bol. Ayrıca günde bir elma yemenin ayrıca kalp krizi riskini yüzde 24 oranında azalttığı iddia ediliyor. Ziraat Mühendisi Hüseyin Cevizdalı, Tosya elmasının vitamin içeriğiyle zengin; diğer türlere kıyasla daha şifalı olduğunu söylüyor. Bilim insanları tarafından kalp krizini önlediği düşünülen elma kandaki kolesterol oranını düşürüyor, dalağın kan yapmasını sağlıyor. Oturarak çalışanlara, kilo sorunu olanlara, kanı fazla koyu olanlara, romatizmalılara, karaciğer, böbrek hastalarına, damar sertliği çekenlere, egzama hastaları ile cilt rahatsızlığı olanlara elma tavsiye ediliyor. Bu ününden sonra Tosya elmasının yurtdışı pazara açılıp üreticinin yüzünü güldürüp güldürmeyeceği merak konusu.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Antepfıstığını hayata koronavirüs mü döndürdü?

Antepfıstığını hayata koronavirüs mü döndürdü?

Muğla'da 30 yıldır ürün alınamayan aşılı menengiç ağaçları bu yıl beklenmedik şekilde meyve veriyor. Peki bu nasıl mümkün oldu?

Tarımda kullanılan 16 etken maddeye yasak

Tarımda kullanılan 16 etken maddeye yasak

Tarım ve Orman Bakanlığı zirai mücadelede kullanılan 16 farklı kimyasal bileşenin 2022 yılına kadar yasaklanmasına karar verdi.

Muzun fiyatı yollarda artıyor!

Muzun fiyatı yollarda artıyor!

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.