tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.9.2013 08:49:12

Mısırda gün satış günü

Mısırda bu yılın satış fiyatı ton başına 735 TL olarak belirlendi. Fiyat belirlerken "ekiliş durumu, verim, kalite, maliyet ve diğer piyasa unsurları"nın dikkate alındığını belirten Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 2013'ü "verimli geçen bir yıl" olarak tanımlıyor. Ağustos'taki erken dönemde mısır alım fiyatının 640 TL olarak açıklandığını hatırlatan TMO, Eylül ayı itibariyle 500 bin ton alım yapıldığını söylüyor. "Piyasada ithal mısıra göre daha çok tercih edilen yerli ürün bulunmasına rağmen, mısır kullanıcıları ihtiyaçlarını piyasadan karşılamakta ağır kalıyor. Oysa bugün itibariyle bir arz fazlamız bulunmuyor" denilen açıklamada, hasat bitimiyle beraber fiyatlarda da yükselişin doğal olacağı vurgulanıyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.