tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.12.2012 10:25:26

Kırmızı altın mevsimden memnun

Geçtiğimiz yıl tarım alanlarında yarattığı tahribatla üreticiye yaka silktiren aşırı yağışlar bu yıl 'tadında'. Aralık ayının gelmesiyle hızla soğuyan havalar getirdiği yağışla uzun süren yazın hararetini telafi etmeye başladı.

Çoğunlukla diğer kök bitkilerine alternatif ürün olarak arazilerde kendisine yer bulan turp, yağışlarla birlikte üreticinin de yüzünü güldürmeyi başarıyor. Türkiye'nin turp üretiminin yüzde 70'inin karşılandığı Osmaniye'de bu yıl artan talep, verimli bir hasat süreci ile karşılanıyor.

Turp hasadının Kasım ayında başladığı ilde bitki "kırmızı altın" olarak da adlandırılıyor. Sıcak havalardan dolayı bu yıl hasadın sorunlu başladığını söyleyen Osmaniye Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir, "Turpun geçen yıl iyi para etmesi nedeniyle bu yıl ekim alanı arttı. İç bölgelerde yaşanan don olayları nedeniyle buradaki talep daha da yükseldi. Dönüme ortalama 4 ton verim alınan turpta havaların yağışlı ve soğuk gitmesi ilçe için büyük bir avantaj" şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.