tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.12.2012 10:25:26

Kırmızı altın mevsimden memnun

Geçtiğimiz yıl tarım alanlarında yarattığı tahribatla üreticiye yaka silktiren aşırı yağışlar bu yıl 'tadında'. Aralık ayının gelmesiyle hızla soğuyan havalar getirdiği yağışla uzun süren yazın hararetini telafi etmeye başladı.

Çoğunlukla diğer kök bitkilerine alternatif ürün olarak arazilerde kendisine yer bulan turp, yağışlarla birlikte üreticinin de yüzünü güldürmeyi başarıyor. Türkiye'nin turp üretiminin yüzde 70'inin karşılandığı Osmaniye'de bu yıl artan talep, verimli bir hasat süreci ile karşılanıyor.

Turp hasadının Kasım ayında başladığı ilde bitki "kırmızı altın" olarak da adlandırılıyor. Sıcak havalardan dolayı bu yıl hasadın sorunlu başladığını söyleyen Osmaniye Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir, "Turpun geçen yıl iyi para etmesi nedeniyle bu yıl ekim alanı arttı. İç bölgelerde yaşanan don olayları nedeniyle buradaki talep daha da yükseldi. Dönüme ortalama 4 ton verim alınan turpta havaların yağışlı ve soğuk gitmesi ilçe için büyük bir avantaj" şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.