tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.12.2012 11:34:14

Patatesin moruna!

ABD'nin Colorado Üniversitesi'nde yapılan çalışmalar kök bitkileri ailesine yepyeni bir ürün eklemeye hazırlanıyor. Yerel bir patates türünden geliştirilerek üretilen "mor patates"e rengini veren özelliklerin beslenme açısından da önem taşıdığının altı çiziliyor.

Güney Amerika'da "mavi patates" olarak da bilinen ve kabuğu ile etindeki koyu renk ile dikkat çeken bu tür, yüksek tansiyon problemlerine ve obeziteye karşı etkili bir gıda seçeneği olarak lanse ediliyor. "Beyaz patates" olarak da tabir edilen geleneksel patatesten farklı olarak "antosiyanin" adı verilen  bir madde içeren mor patates, taşıdğıı antioksidan niteliği pişirildikten sonra daha büyük ölçüde koruyabiliyor.

Köken olarak And Dağları^na uzanan bu türün İskoçya başta olmak üzere serin ve yağışlı iklimiyle Kuzey ve Batı Avrupa ülkelerinde yaygın olarak ekilmeye başlanacağı öngörülüyor. Mor patates yüksek besin değerleriyle yakın gelecekte sağlıklı bir alternatif, uzak gelecekte ise vazgeçilmez bir gıda olacağa benziyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.