tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.11.2012 11:14:51

Meyve ve sebzeler destek bekliyor

Antalya'da bu yıl yaş sebze-meyve ihracatındaki durgunluk kimseyi memnun etmiyor. İstihdam ve gelir açısından bölgenin en önemli kaynağı olan sektörde bu sezon yaşanan sıkıntılara bir yorum da Antalya İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı'dan geldi.

Üreticiden alış fiyatlarının üretim maliyetinin de altına düştüğünü belirten Satıcı, sebze üreticilerinin mağduriyetine dikkat çekiyor. Nakliye ve gümrük maliyetlerinin fiyat baskısı oluşturduğunu söyleyen Satıcı, "Bu durum yurtdışında rekabet edebilirliğimizi de olumsuz etkiliyor. İhracatımızın yurtdışı piyasalarda rekabet gücünü artırmak ve üreticilerimizin bu sıkıntılı dönemlerini atlatmalarını sağlamak için yaş meyve-sebze ürünlerin desteklenmesi gerekiyor" şeklinde konuşuyor.

Bölgenin başlıca ürünü olan domatesin yanı sıra hıyar, kabak ve biber gibi ürünlerde de geçtiğimiz yıl  ton başına 50 dolarlık destek verilmişti. Üreticiler bu desteğin 75 dolara çıkarılmasını beklediklerini ifade ederken üzüm ve narenciye gibi ürünlerde verilen destekleri örnek gösteriyorlar.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.