tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.11.2012 12:18:56

Baharlık buğdayda cin fikir!

ABD'de bulunan Dakota Lakes Araştırma Çiftliği'nde yaklaşık 30 yıldır yürütülen çalışmaların buğdayda "sabit (dormant) ekim" üzerine elde ettiği bulgular kamuoyuyla paylaşıldı.

Sabit ekimi "Tohumun, toprak ısısı ya da nem koşulları onun filizlenmesine izin vermeden çok daha önce toprağa ekilmesi" olarak tanımlayan Araştırma Müdürü Dwayne Beck, bu tekniğin genellikle çimler ve çim harici otların yetiştirilmesinde kullanıldığını, tahıldaki uygulamaların ise bu denli yaygın olmadığını söylüyor.

Bu tekniğin, özellikle bahar sonları ekilen ve bu dönemdeki sıcak havadan olumsuz etkilenen serin mevsimlik buğday için önemli olduğunu söyleyen Beck, sabit ekimin iş yükünü de hafiflettiğini dile getiriyor. Beck, 2012-13 sezonunda kurak toprak koşulları nedeniyle ekim yapamayan geniş kışlık buğday arazilerine sahip üreticiler için bu 2 faktörün özellikle önem taşıdığını vurguluyor.

Yaprak oluşumundan sonra gelişimi uzun süre toprak yüzeyinin altında devam eden buğday gibi ürünlerde sabit ekimin ideal bir yöntem olduğunu söyleyen Beck, öte yandan bu yöntemin  yalnızca baharlık buğday ile uygulanması gerektiğine dikkat çekiyor: "Sabit ekilmiş baharlık buğday, koşullar elverişliyken uygun zamanda ekilmiş kışlık buğdayın bir alternatifi değil. Kurak hava koşulları kışlık buğdayın tohumlanmasını engellediğinde rotasyon sağlamak amacıyla geleneksel baharlık buğday ekim programına bir alternatif olarak görülmeli."


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.