tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.10.2012 09:44:00

Ok yine aynı yönü gösteriyor

Yaz ayları boyunca ABD ve Rusya'da yaşanan kuraklığın etkisiyle krize giren dünya tarım pazarında Eylül ayı da tırmanışla geçti. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) açıkladığı rakamlar, dünya çapında gıda fiyatlarının 2008'deki krizin seviyelerine daha da yaklaştığını ortaya koyuyor.

Son haftalarda hızlandırılmış hasat süreçlerinin ve düşük seviyeli talebin etkisiyle tahıl fiyatların düşüş gözlense de FAO Gıda Endeksi tahıl, yağlık tohumlar ve şeker fiyatlarında Ağustos ayına oranla yüzde 1.4 oranında bir artış olduğu bilgisini veriyor. Öte yandan 2012 dünya tahıl üretim tahminlerinde de yüzde 0.4'lük bir azalmayla karşı karşıya olunduğu bildiriliyor. 

Eylül ayında yaşanan artışın büyük bir yükseliş trendinin habercisi sayılamayacağını söyleyen FAO Uzman Ekonomisti Abdolreza Abbasian, buna karşın hali hazırdaki gıda fiyatlarında süreklilik beklediklerini ve yakın zamanda bir normalizasyon öngörmediklerini de ekliyor. 

Raporlara ve açıklamalara bakılırsa, krizler yaratan ve hükümetler düşüren gıda fiyatlarının grafiğinde, okun sayfanın sağ-alt köşesini göstermesi bir süre daha beklemek gerekiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.