tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.8.2012 11:12:22

Suyun Tarıma Düşman Olduğu Yer!

Mısır ve fasulyenin en yaygın yetiştiği, bunun yanı sıra pek çok tahıl ürünü, sebze ve meyvenin de yaşam alanı olan Samsun'un tarımsal üretimini ne hastalıklar ne de zararlılar şiddetli yağış kadar vuruyor. İlde tarım alanlarına zarar veren, rekolte kaybına bağlı olarak ekonomik kayıplara yol açan temel etken sık sık tekrarlanan sel felaketi oluyor.

Kızılırmak ve Yeşilırmak nehirlerinin denize döküldüğü Bafra ile Çarşamba ovalarına ev sahipliği yapan Samsun’un bu yıl kabusu haline gelen sel geri döndü. 8 Ağustos günü doruğa ulaşan şiddetli yağış Atakum ilçesindeki Kürtün çayının taşmasına neden oldu.

Geçtiğimiz aylarda yaşanan şiddetli yağışlar sonucu derelerin taşması kent merkezleri dahil olmak üzere can ve mal kayıplarına yol açmıştı. Dere kenarlarında bulunan tarım arazileri de afetlerden olumsuz etkilenmişti. Dün yaşananlar dabunun bir tekrarı niteliğinde. Samsunlu üreticilerden İlhan Ethem Yolcu’nun, “Burada tarım arazilerimiz ve meyve bahçelerimiz su altında kaldı. Yetkililerin burada önlem almasını bekliyoruz” şeklindeki yorumu durumu özetliyor. Ayrıca, sulama sistemlerinde kullanılan çok sayıda su motorunun da sel sularına kapıldığı belirtiliyor.

Su kaynaklarının tarımsal avantajını kullanan Samsun’da yağışların artık birer tarımsal felakete dönüşmemesi için şimdilik daha çok dekar ürünü kurban vermek gerek gibi görünüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.