tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

31.7.2012 11:25:24

Sen Gelince Bak Neler Oldu!

Türkiye'nin dünya liderliğinde olduğu fındık üretiminin temel problemlerinden biri olan Amerikan beyaz kelebeği zararlısı için bir kez daha tehlike çanları çalmaya başladı. Temmuz ayının sonu itibariyle hayata merhaba diyen "ikinci nesil" beyaz kelebeklere karşı uzmanlar üreticileri uyarıyor.

Samsun Tarım İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada Amerikan beyaz kelebeğiyle mücadele zamanının geldiği ifade ediliyor. Larvalar henüz ağlarını terk etmeden ağ keselerinin budama makası ile kesilerek imha edilmesinin mücadelenin bir yöntemi olduğunu belirten Müdürlük, bunun mümkün olmadığı yoğun bahçelerde kimyasal mücadelenin en temel yol olduğunu dile getiriyor.

Amerikan beyaz kelebeğinin etkili olduğu fındık dallarında ürün gelişimine zarar verdiği ve fındık ocaklarını zayıflattığı biliniyor. Bu da üründe ciddi verim kaybına yol açıyor.

Geçtiğimiz günlerde Giresun Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün üreticileri fındıkta aflatoksin oluşumu hususunda uyarmasının ardından gelen beyaz kelebek açıklaması fındık üretiminde bitki besleme ve zirai mücadelenin önemini bir kez daha açığa çıkarıyor. Bu olmadığı takdirde, önümüzdeki günlerde fındık bahçelerini ziyaret etmeye hazırlanan Amerikan beyaz kelebeklerine, 70'lerin pop grubu Beyaz Kelebekler'in ünlü şarkısının adını değiştirerek söylemek gerekecek: "Sen gelince bak neler oldu!"


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19 aşısı için çalışmalar tüm hızla sürerken, bir yandan da hastalığa karşı daha etkili bir tedavinin yolları aranıyor. Kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

Tarımda üst üste gelen doğal afetlerin etkisini Kapak Konusun sayfalarına taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına yepyeni bir de armağanı var.