tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

31.7.2012 11:25:24

Sen Gelince Bak Neler Oldu!

Türkiye'nin dünya liderliğinde olduğu fındık üretiminin temel problemlerinden biri olan Amerikan beyaz kelebeği zararlısı için bir kez daha tehlike çanları çalmaya başladı. Temmuz ayının sonu itibariyle hayata merhaba diyen "ikinci nesil" beyaz kelebeklere karşı uzmanlar üreticileri uyarıyor.

Samsun Tarım İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada Amerikan beyaz kelebeğiyle mücadele zamanının geldiği ifade ediliyor. Larvalar henüz ağlarını terk etmeden ağ keselerinin budama makası ile kesilerek imha edilmesinin mücadelenin bir yöntemi olduğunu belirten Müdürlük, bunun mümkün olmadığı yoğun bahçelerde kimyasal mücadelenin en temel yol olduğunu dile getiriyor.

Amerikan beyaz kelebeğinin etkili olduğu fındık dallarında ürün gelişimine zarar verdiği ve fındık ocaklarını zayıflattığı biliniyor. Bu da üründe ciddi verim kaybına yol açıyor.

Geçtiğimiz günlerde Giresun Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün üreticileri fındıkta aflatoksin oluşumu hususunda uyarmasının ardından gelen beyaz kelebek açıklaması fındık üretiminde bitki besleme ve zirai mücadelenin önemini bir kez daha açığa çıkarıyor. Bu olmadığı takdirde, önümüzdeki günlerde fındık bahçelerini ziyaret etmeye hazırlanan Amerikan beyaz kelebeklerine, 70'lerin pop grubu Beyaz Kelebekler'in ünlü şarkısının adını değiştirerek söylemek gerekecek: "Sen gelince bak neler oldu!"


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.