tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.5.2012 11:33:56

Teknoloji ile doğa çelişmek zorunda mı?

İngiltere’nin güneybatısındaki Devon bölgesinde genetiği değiştirilmiş (GD) buğdayların deneme ekiminin yapıldığı Rothamsted Araştırma Merkezi’ne gizlice girerek ürünleri tahrip ettiği iddia edilen bir kişi yargılanıyor.

Henüz doğrulanmayan bilgilere göre; GM çeşidin yetiştirildiği araziye girerek buradaki buğdayları kesen 50 yaşındaki Hector Christie, bir başka GM arazisine ise doğal buğday tohumları serpti. Merkez'de bulunan bilimciler ise yaptıkları açıklamada denemeyi iptal etmelerini gerektirecek bir zararın söz konusu olmadığını duyurdular.

Arazide, yaprakbiti ve diğer zararlıları uzak tutan kimyasal sinyaller yayan transgenik bir buğday çeşidinin deneme ekimi yapılıyor. Bu çeşidin zararlıları öldürmeksizin, yalnızca uzak tutarak ürünün güvenliğini sağlayan dünyadaki ilk GM ürün olduğu belirtiliyor. Uzmanlar, deneme başarılı olduğu takdirde buğday tarlalarında pestisit kullanımının tarihe karışabileceğini belirtiyorlar.

Maurice Moloney olayı vandalizm olarak nitelendirirken, pestisit kullanımını azaltacak bir alternatif arayışının şimdiki ve gelecek nesiller için önemli olduğunu vurguluyor. Öte yandan GM teknolojisinin muhalifleri, çeşidin açık havada ekilmesiyle çevrenin ve çevredeki diğer buğday ürünlerinin bundan etkileneceğini savunuyorlar. Eylemi üstlenmeyen muhalif gruplardan “Take the Flour Back”ten Eleanor Baylis olayla ilgilerinin olmadığını belirtirken, araziden yayılan GM polen miktarının azaltılması yönünde bir düzenleme beklediklerini söylüyor.

Tarla “baskın”ı her ne kadar cesur ve yaratıcı bir eylemse de asıl tartışma onun yıkıcı tavrında odaklanıyor. Ancak belki eylemin biçiminden de önemlisi şu ki; GM teknolojisi ile doğal üretimi uzlaşmaz karşıtlıklar olarak iki uç noktaya taşıyan bir algı her ülkede bulunuyor. Teknoloji ile doğanın karşı karşıya gelmediği bir tarımsal üretim fikrinin hem gerçeklikte, hem de zihinlerde bir an önce oluşması gerekiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.