tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.5.2012 10:28:40

Avrupa'da Tarım Küllerinden Doğuyor

Thames Nehri, Oxfordshire

İngiltere’de Ulusal Üretici Birliği (NFU), üreticilerin ekonomiye katkısının altını çizmek üzere bir kampanya başlattı. NFU, ülkenin resmi rakamsal verilerine göre tarım ve bahçecilik sektörünün geçtiğimiz yıl yüzde 25’lik bir ekonomik büyüme gösterdiğinin altını çiziyor.

Buna ek olarak denizaşırı daha fazla ürün satışı yaptıklarını vurgulayan üreticiler, bugün itibariyle tarımın İngiltere’nin en büyük dördüncü ihracat sektörü haline geldiğini belirtiyorlar. BBC’den Jeremy Cooke, ekonomik anlamda ciddi bir durgunluğun yaşandığı böylesi bir dönemde söz konusu rakamların dikkate değer olduğunu özellikle vurguluyor.

NFU’nun düzenlediği kampanya dâhilinde, Londra’da bulunan Thames Nehri üzerinde gerçekleştirilecek tekne gezisi ile katılımcıların ülke ekonomisi için önem taşıyan tarım alanlarını gözlemlemesini sağlanacak.

“Tarım bitti” denilen onyılların ardından bugün Avrupa ekonomisinin dayanak noktalarından biri haline gelen tarımsal üretim, İngiltere’de de 10-15 yıl önce “deli dana hastalığı” (BSE) gibi etkenlerle birlikte çöküntüye uğrayan endüstriyi canlandırmayı başarıyor. Modern ve planlı tarımsal üretimin özellikle de durgunluk ve kriz dönemlerindeki istikrarı Türkiye gibi ülkeler için de ilham kaynağı olarak örnek alınmayı bekliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.