tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.06.2024

Gakon-Netafim sera çözümleriyle Özbekistan’da ses getirdi

Gakon-Netafim sera çözümleriyle Özbekistan’da ses getirdi

Gakon-Netafim'in Özbekistan'da hayata geçirdiği son teknolojiye sahip 2 hektarlık cam sera ve 17 hektarlık açık alan sera projelerinin Özbekistan ve Orta Asya tarımında önemli bir kilometre taşı olması öngörülüyor.

Gakon-Netafim'in Özbekistan'ın Cizzak kentine bağlı Gallaaral ilçesinde hayata geçirdiği son teknolojiye sahip 2 hektarlık cam sera ve 17 hektarlık açık alan sera projeleri, tarım endüstrisinde büyük yankı uyandırdı. Agro in Vitro şirketine ait olan bu ileri teknoloji sera kompleksi, farklı gelişim aşamalarına sahip bitkiler için en uygun beslenme, sıcaklık, nem ve soğutma koşullarını sunarak güçlü kök sistemi gelişimini ve vejetatif büyümeyi destekleyen çeşitli bölümleri içeriyor. Sera, özellikle üzüm fideleri ve meyve ağaçlarının çoğaltılması amacıyla kullanılmak üzere tasarlanarak tarımsal üretime katkı sağlıyor.

Projede, en gelişmiş teknolojiler bir araya getirilerek, farklı bölümlerde mikro iklim kontrolü ve sıhhi standartlar alanındaki kapsamlı Netafim deneyimi tercih edilerek en üst düzey sera otomasyonları kullanılıyor. Sera içinde oluşturulan adaptasyon bölgeleri ve mikro klonlama teknolojisi ile bitki gen havuzunun yenilenmesi ile tükenmekte olan yerel üzüm ve meyve ağacı çeşitlerinin korunması ve kalitelerinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Aynı zamanda yılda 10 milyon üzüm fidanın yetiştirilmesi hedefleniyor.

Netafim-Gakon-ozbekistan-1.jpg

Bölge tarımı için önemli bir adım

Gakon-Netafim, sera komplekslerinin inşasında sahip olduğu güçlü deneyimi ile bu projede de farkını ortaya koyuyor. Şirketin çözümleri, minimum düzeyde enerji, su, gübre ve bitki koruma ürünleri kullanılarak daha fazla bitki yetiştirilmesini sağlıyor. Netafim Türkiye & Orta Asya Genel Müdürü Pınar Parmaksız’ın da katılımıyla 7 Haziran’da gerçekleştirilen bu ileri teknoloji sera kompleksinin açılışının, Özbekistan ve Orta Asya tarımında önemli bir kilometre taşı olması öngörülüyor. Agro in Vitro'nun Gakon-Netafim iş birliği ile bu projeyi hayata geçirmesi, bölgedeki tarım sektöründe sürdürülebilirlik ve verimlilik açısından önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Özellikle mikro iklim kontrolü ve otomasyon teknolojileri sayesinde, bitkiler için ideal büyüme koşulları sağlanıyor. Aynı zamanda ürün verimliliği ve kalitesi artırılıyor. Ayrıca sera içindeki sıhhi standartların yüksek seviyede tutulması, bitkilerin hastalıklardan korunmasına ve sağlıklı bir şekilde gelişmesine olanak tanıyor. Bu da üretilen ürünlerin hem yerel pazarda hem de uluslararası pazarda rekabet gücünü artırıyor.

Netafim-Gakon-ozbekistan-2.jpg

Gelecek adına umut verici

Gakon-Netafim'in Gallaaral'daki bu ileri teknoloji sera projesi, Özbekistan tarım sektöründe modern tarım tekniklerinin uygulanması ve sürdürülebilir tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması açısından büyük bir adım teşkil ediliyor. Bu tür projelerin, bölgedeki tarımsal üretimi artırarak, yerel üreticilere yeni teknolojiler ve uygulamalar konusunda örnek teşkil etmesi bekleniyor. Gakon-Netafim ve Agro in Vitro'nun bu başarılı iş birliği, gelecekte daha pek çok benzer projeye ilham kaynağı olacak gibi duruyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.