tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.10.2021

Bakliyatta piyasa artık TMO’dan sorulacak

Bakliyatta piyasa artık TMO’dan sorulacak

TMO’nun hububat ürünleriyle sınırlı ana görev ve yetkileri bakliyatları da kapsayacak şekilde genişletilirken kuruma tesis ve ortaklık kurma konusunda da ek yetkiler verildi.

Tahıllar başta olmak üzere Türkiye’nin tarımsal üretimi ve bitkisel ürün pazarında kritik öneme sahip olan Toprak Mahsulleri Ofisi’nde (TMO) artık yeni bir dönem başlıyor. Kurumun ana statüsünde değişiklik yapılmasını öngören karar Türkiye’nin en büyük kamu kuruluşlarından biri olan TMO’nun görev ve yetkilerinde köklü değişiklikler öngörüyor.

TMO ilk olarak 1984 yılında belirlenen ana statüsü kurumun işleyiş ve piyasayı düzenlemeye yönelik faaliyetlere ilişkin yetki, uygulama usul ve esasslarını içeriyor. Dün itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 4518 numaralı Cumhurbaşkanı Kararı ise o tarihten bu yana değişikliğe uğramayan bu statüyü yeniden tanımlıyor.

Ne değişti?

Yeni statüyle birlikte TMO’nun geçmişte hububat ürünleriyle sınırlı olan temel faaliyet kapsamına bakliyatlar da eklendi. Buna göre TMO’nun amaç ve faaliyet konularının başında “Yurtta hububat ve bakliyat fiyatlarının üreticiler yönünden normalin altına düşmesini ve tüketici aleyhine anormal derecede yükselmesini önlemek” geliyor.

bakliyatta-piyasa-artik-tmo-dan-sorulacak1.jpg

Hem hububat hem de bakliyat piyasasını düzenleyici önlemler almak ve diğer tarım ürünlerinde Cumhurbaşkanınca verilecek görevleri yönetmekle yükümlendirilen TMO’nun gerektiğinde fiyat farkıyla ürün satın alma, ürünlerin sınıflandırılması ve stoklanması ile ithalat ve ihracat gibi görev ve yetkileri de bakliyat ürünlerini kapsayacak şekilde genişletildi.

Fabrika, kooperatif ve şirket kurabilecek

Aslında nohut, kuru fasulye, kırmızı mercimek gibi ürünlerde üretim ya da fiyat dalgalanmaları karşısında TMO’nun devreye girdiği pek çok örnek bulunuyor. Ancak eski ana statüye göre bakliyatlarda TMO müdahalesi Cumhurbaşkanınca verilen karara bağlı yapılan regülasyon ve destek amaçlı alım-satıma dayanıyordu.

Belirlenen ana statüye ise bakliyatlara ilişkin operasyonlar için ek prosedüre gerek duyulmayacak. Aynı şekilde, yeni durumda TMO yurtiçinde ve yurtdışında fabrika, şirket, kooperatif ve test merkezi kurabilme, yurtiçinde lisanslı depoculuk şirketlerine ortak olabilme ve ürün senedi alıp satabilme yetkisine de sahip olacak.

bakliyatta-piyasa-artik-tmo-dan-sorulacak2.jpg

TMO’nun lisanslı depoculuk faaliyetlerinde bu kapsamda dolaşıma giren Elektronik Ürün Senetleri kullanılacak. TMO’nun toplam sermayesinin 2 milyar 550 TL olarak belirlendiği ana statüde dijital ortamda kayıt tutulması ve işlem yapılmasına yönelik tanımlamalar da yer alıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.