tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.06.2021

Gübrede ürün sorumluluğu arazide de devam edecek

Gübrede ürün sorumluluğu arazide de devam edecek

Bitki beslemede ürün güvenliğine yönelik denetim kriterleri güncellendi. Yeni yönetmelik gübrenin üretimi, ithalatı ve dağıtımından sorumlu kişilere ek yükümlülükler getiriyor.

Bitki koruma mücadelesinin temel aracı olan zirai ilaçlara dair yasalarda son yıllarda hızlı değişimler yaşanıyor. Hastalık ve zararlılara karşı kullanılan pestisitlerin güvenirliğini arttırmaya yönelik Avrupa Birliği’nde (AB) alınan önlemler Türkiye’de de karşılığını bulurken, bir yandan bu ürünlerin uygulanma biçimlerine dair eğitim ve denetimler de sıkılaşıyor.

Tarım arazilerinde faydalanılan kimyasal bileşiklerin bitki, toprak ve insan sağlığıyla tam uyumlu hale getirmeyi amaçlayan bu dönüşüm bitki korumanın yanı sıra bitki besleme alanında da hissediliyor. Gübrelerin üretim, ithalat, ihracat, dağıtım ve satışını düzenleyen denetim kriterlerinde yapılan son değişiklik de bunun örneği oldu.

İmalatçı ve ithalatçının yükümlülükleri artıyor

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Tarımda Kullanılan Gübrelerin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği, gübre ürünlerinin imalatından arazideki uygulamalarına kadar tüm süreçlerde rol alan aktörlerin yükümlülüklerini yeniden tanımlıyor.

gubrede-urun-sorumlulugu-arazide-de-devam-edecek1.jpg

Yeni yönetmelikte en çok dikkat çeken noktayı “ürün sorumluluğu” oluşturuyor. Buna göre bir bitki besleme ürününün bir kişiye ya da bir mala zarar vermesi halinde, bu zararın giderilmesi ürünün imalatçısı ya da ithalatçısı olan tüzel kişinin sorumluluğunda olacak.

Uygulama hatası olmadığı ispat edilmeli

Gübre üreticisi veya ithalatçısının oluşan zarardan sorumlu tutulabilmesi için elbette yeterli kanıt aranacak. Buna göre “zarar gören tarafın uğradığı zarar ve uygunsuzluk ile zarar arasındaki nedensellik bağı”nın ispat edilmesi zorunlu. Bu da, arazideki uygulama hatalarından kaynaklandığı tespit edilen zararların net şekilde sorumluluk kapsamı dışında tutulmasını gerektiriyor.

Tazminat talebi için zamanaşımına dikkat!

Yönetmelik, gübre kullanıcısının yaşadığı hasar veya kaybın telafisini sağlayacak tazminat süreçlerini de düzenliyor. Buna göre tazminat talebi için zamanaşımı süresi “zarar görenin zararı ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarih”ten itibaren 3 yıl, “her halde zararın doğduğu tarih”ten itibaren ise 19 yıl olacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.