tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat
  • tarlasera
  • Olaylar
  • Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

24.02.2021

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Küresel iklim değişikliği ve olası su krizi, içinden geçtiğimiz yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını gibi istisnasız şekilde tüm insanlığı ve dahası doğayı ilgilendiren ve yakın geleceği tehdit eden en önemli faktör. Bunun için, dünyada tüketilen suyun yüzde 70’inin aktarıldığı tarımda tüketimi azaltmanın başlıca yolu olan modern sulama yöntemleri büyük bir hızla yaygınlaşıyor.

Ancak su tasarrufunu istenen düzeylere çekebilmek için yalnızca teknolojileri değil alışkanlıkları da değiştirmek gerekiyor. Bunun için Türkiye de dahil olmak üzere pek çok ülke bitkisel üretimde su israfına karşı yaptırım öngören ve üreticilerini modern sulamaya yönlendiren uygulamaları devreye alıyor.

Hacme göre sabit olmayan ücretlendirme yapılacak

Devlet Su İşleri (DSİ), tarımda kullanılan ihtiyaç fazlası suyu en aza indirme amacıyla yeni bir modele geçileceğini duyurdu. “Kademeli Su Kullanım Hizmet Bedeli” adı verilen bu uygulamaya göre üreticilerin ödediği su kullanım hizmet bedeli artık arazide kullanılan su miktarı veya hacmine göre ücretlendirilecek.

uretici-su-kullanirken-artik-iki-degil-uc-kez-dusunecek1.jpg

Su Kullanım Hizmet Bedeli, DSİ tarafından açılan sulama tesislerinin işletme, bakım, onarım ve yönetim giderlerinin karşılığı olarak üreticiden alınıyor. Halihazırda bazı sulama projelerinde uygulanan “hacme göre ücretlendirme” sisteminde metreküp başına ödenen ücret artık sabit olmaktan çıkacak ve yaygınlaşacak.

İsraf edilen her damla su “ceza” olarak geri dönecek

Buna göre tarımda kullanılan her birim suyun miktarı arttıkça ya da azaldıkça hizmet ücreti de oransal olarak artacak ya da azalacak. Bu durumda, sulama yöntemlerini modernize ederek su kullanımında yapılan her tasarruf ödüllendirilmiş, bir başka deyişle ihtiyaç fazlası olan her birim suyun kullanımı cezalandırılmış olacak.

Pilot uygulama hangi illerde olacak?

Kademeli Su Kullanım Hizmet Bedeli modeline geçiş için ilk aşama olarak ülke genelinde 17 il pilot bölge olarak seçildi. Buna göre Bursa, Eskişehir, Karaman, Çorum, Mersin, Tokat, Malatya, Diyarbakır, Kayseri, Antalya, Şanlıurfa, Burdur, Afyon, Sivas, Gaziantep, Muğla ve Çanakkale’de toplam 115 bin 349 hektar alana karşılık gelen 29 sulama bölgesinde çalışmalar başlatıldı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

Girdi maliyetleri ile destekler arasındaki kritik denklemi masaya yatıran tarlasera bu ay da okurlarına dopdolu bir içerik sunuyor.