tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.11.2020

Biraz nohut cipsi alır mıydınız?

Biraz nohut cipsi alır mıydınız?

Mersin’de nohuttan üretilen cips hem çocukların sağlıklı gelişimine yardımcı olacak, hem de için yeni bir tarımsal yatırım alanı oluşturacak.

Mısır ve patates ile özdeş olan cipsler yediden yetmişe pek çok tüketicinin vazgeçemediği lezzetlerden biri. Elbette hepsinden önce, her şeyin en lezzetlisini isteyen çocuklar için böyle! Ancak ne kadar cezbedici olsa da, trans yağ ya da tuz içerikleriyle nedeniyle cipsleri, özellikle de gelişim çağındaki bireylerin kararında tüketmesi gerekli.

Peki pek çok endüstriyel gıdada olduğu gibi, cipslerin de daha sağlıklı alternatifleri yok mu? Özellikle de “cips yerine kuruyemiş ye” nasihatlerine aldırmayan çocukların ebeveynleri için bu alternatiflerin sayısı artıyor. Bunun en yeni örneği ise Türkiye’de, Ulusal Baklagil Konseyi ve Mersin Üniversitesi’nin işbirliğinde üretildi.

Bakliyat tüketiminin artması gerekli

Çocuklar için hem besleyici hem de yüksek lif ve protein değerleriyle bağışıklığı güçlendirici bir cips üretmek için yola çıkan bu iki kurum, bundan bir süre önce nohut bitkisinden cips üretmek için kolları sıvadı. Laboratuar ortamında yapılan denemelerden sonra araştırmacılar, besleyiciliğinin yanı sıra lezzetiyle de ön plana çıkan “nohut cipsi”ni geliştirdi.

biraz-nohut-cipsi-alir-miydiniz1.jpg

Yüksek protein içeren bakliyatların çocuklara sevdirilmesi gerektiğini söyleyen Ulusal Baklagil Konseyi Başkanı Abdullah Özdemir, “Virüslerin çoğalmasını önleyen antiviral ve bağışıklık sistemini güçlendiren prebiyotik özellikleri nedeniyle bakliyatlara pandemi döneminde artan ilginin devam etmesi gerekiyor” yorumunu yapıyor.

Ülke genelinde satışı planlanıyor

“Nohut cipsini deneyenler tadını beğendi. Ancak bizim açımızdan öncelikli ürünün sağlıklı olması çok önemli” diyen Özdemir, ürünün endüstriyel hale getirilerek ticarileşmesini için yatırımcılarla görüşeceklerini söylüyor ve “Yatırımcıların projeyi değerlendirilmesi halinde nohuttan cipsin seri üretimle ülke genelinde satışa sunulmasını planlıyoruz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.