tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.11.2020

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Türkiye ve dünyadaki biyoçeşitliliğe ayıran Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, Kasım ayında da yine dopdolu içeriğiyle okurlarıyla buluştu.

Türkiye son günlerde neredeyse her yeni güne kendi para biriminin kaybettiği değere dair haberlerle başlıyor. Döviz kurlarında yaşanan bu amansız artışın ilk elden etkilediği alanlardan biri bitkisel üretim. Çünkü girdi kalemlerinin neredeyse hepsi büyük oranda ithalata bağımlı durumda.

tarlasera Kasım sayısında Türk lirasının girdiği bu türbülansta tarım adına en çok sarsıntıyı yaşayan iki cepheyi ele alıyor. Bunlardan ilki tarım makinelerinde yaşananlar. Bu yıl içinde traktör fiyatlarında yaşanan dörtte bir oranındaki artışa karşın bir yandan üreticiler yeni makine alımı için sıra bekliyor. Makine piyasasındaki bu karmaşık tabloyu Detay sayfalarımızda anlaşılır kılmaya çalıştık.

Fiyat artışlarını en dramatik şekilde yaşayan bir diğer piyasa ise bitki besleme. Üreticilerin ekonomik zorluklar karşısında gözden ilk çıkardığı girdi kalemi olan gübreleme buna karşın verim ve kazanç için kilit konumda. Buğdayda ekim döneminin başladığı bu günlerde bitkinin ihtiyaç duyduğu besin elementlerini, taban gübrelemesinin oynadığı kritik rolü ve bu uygulamanın püf noktalarını tarlasera Kasım sayısında ele aldı.

tarlasera-kasim-sayisi-cikti2.jpg

Renkleri geleceğe taşıyabilmek için

tarlasera’nın bu ay Kapak Konusu olarak belirlediği biyoçeşitlilik, yalnızca tarımın değil bir bütün olarak gezegenimiz üzerindeki yaşamın geleceği için kilit bir sözcük. Bu sözcük son yıllarda ne kadar “hovardaca” kullanılıyorsa, bir yandan biyoçeşitliliğin kendisi de o kadar sorumsuz yönelimlerin yarattığı risklerle boğuşuyor. Peki doğa ve tarımdaki renkliliği, verimi ve lezzeti geleceğe taşıyabilmek için neler yapmalı? tarlasera işte bu hayati sorunun cevabını arıyor.

Biyoçeşitlilik demişken; Anadolu coğrafyasının kendi bitkisel renkliliğinin göstergesi olan iki ürün de tarlasera Kasım sayısında kendine yer buldu. Bunlardan ilki, yaz aylarında yaşanan rekolte kaybına karşın üreticisine kazandırmaya devam eden avokado. Diğeri ise artık Türkiye’de de istikrarlı bir ekim profiline ulaşan mor patates.

Bu ay başka neler var?

Açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nda tarımın konumuna dair ayrıntıları ve en kurak topraklarda bile sürdürülebilir sebze üretiminin mümkün olduğunu kanıtlayan Sundrop çiftliklerinin öyküsünü Detay sayfalarında anlatan tarlasera’nın bu ayki Röportaj konuğu ise Antalya-Aksu’nun önemli zirai bayilerinden Seher Doğan oldu. “Türkiye’de zirai bayi kirliliği mi var?” sorusuna cevap arayan bu söyleşiyi keyifle okuyacaksınız.

tarlasera-kasim-sayisi-cikti1.jpg

Okumak için mola verin!

Yenilikçi tasarımı ve görsel kalitesiyle yıllardır okurlarına çok özel bir dergi deneyimi yaşatan tarlasera’nın Kasım sayısını dijital ortamda okumak için Dergilik uygulamasını telefonunuza indirip bu linke tıklayabilirsiniz. Derginizi elinize alıp okumayı tercih ediyorsanız o halde Satın Al sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. tarlasera’yı her ay masanızda görmek için ise tek yapmanız gereken abone olmak. Bunun için Abonelik sayfamızdan yalnızca birkaç dakika süren abonelik işlemlerini gerçekleştirmeniz yeterli.

Keyifli okumalar dileriz!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.