tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.09.2020

Çöl sıcaklarına zeytin bile dayanamıyor

col-sicaklarina-zeytin-bile-dayanamiyor1.jpg

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları Manisa’da zeytinlikleri vurdu. Suya ulaşımın kısıtlı olduğu bölgelerde buruşarak dökülmeye başlayan meyveler rekolteyi azaltacak.

Sonbaharın habercisi Eylül ayına girilse de ülke genelinde yaz sıcakları etkisini sürdürmeye devam ediyor. Covid-19 nedeniyle yaz mevsiminin tadına varamayan pek çokları bu havalardan şikayetçi olmasa da, özellikle son günlerde mevsim normallerinin üzerine çıkan sıcaklıklar tarımsal üreticileri zor duruma sokmaya başladı.

Öyle ki, zorlu iklim şartlarına dayanıklılığıyla bilinen ürünlerden zeytinde Eylül ile birlikte gelen “çöl sıcakları” özellikle Manisa bölgesinde verime olumsuz etki edecek gibi görünüyor. Bunun asıl nedeni, zorlu sıcakların hasada yalnızca 1,5 ay kala zeytin ağaçlarını vurması. En hassas döneminde olan meyvelerde görülen buruşmalar rekolteye dair umutları karartıyor.

Sulama imkanları kısıtlı

Bu durum Manisa’nın 130 bin dekar alanda zeytin üretimi yapılan Saruhanlı ilçesinde net olarak gözlemleniyor. Sıcaklara yenik düşerek meyvelerini dökmeye başlayan ağaçlar için belli bölgelerde sulama çalışmaları başlatılsa da, sulama imkanlarının kısıtlı olduğu alanlarda üreticilerin adeta eli kolu bağlanmış durumda.

Çöl sıcaklarına zeytin bile dayanamıyor

Sofralık zeytinler yağlık olarak değerlendirilecek

Yaprakları kuruyan ve meyveleri buruşarak dökülen ağaçlardan sulama sonucu da tekrar aynı verimin alınabilmesinin zor olduğunu söyleyen Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, “İlk defa böylesi sıcakları yaşıyoruz. Bu durum çok büyük bir verim kaybına neden olacak. Bir ağaçtan iki kasa zeytin alacakken bir kasa zeytin alabileceğiz” diyor.

Aşırı sıcaklara bağlı kayıplar devam ettiği takdirde sofralık amaçla üretilen zeytinlerin yağlık olarak ayrılabileceğini belirten Okur, “Ekim ve Kasım aylarında yağmurlar olmazsa ürünler sofralıktan çok zeytinyağına gidecek” şeklinde konuşuyor.

Kuru tarımdan kurtulmak için yatırım yapılmalı

Üzüm üretiminde Türkiye’nin en önemli merkezlerinden olan Saruhanlı’da zeytin de ikinci derecede önemli bir gelir kaynağı. Ancak yaşanan bu kayıplar bölgedeki sulama sorununu açık şekilde ortaya koyuyor. 10 bin dekara yakın arazide kuru tarım yapılan bölgede yeraltı kaynaklarının çok kısıtlı olduğuna dikkat çeken Okur, “Çeşitli kurumlar vasıtasıyla sondaj çakılması ya da başka sistemlerle su getirilip zeytin ağaçlarının sulanmasını talep ediyoruz” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.