tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.8.2020

Güzelbahçe'de tarıma evet, piste hayır!

Güzelbahçe

İzmir-Güzelbahçe’ye bağlı Yelki mahallesinde, tarımsal arazi üzerinde kurulmak istenen Go Kart pistine bölge sakinlerinin tepkisi iş makinelerini geri döndürdü. Projenin iptali için hukuki mücadele ise sürüyor.

Türkiye genelinde bitkisel üretim açısından son derece değerli pek çok alan tarım dışı projelere konu olmaya devam ediyor. Ancak bu kayıplar zincirine karşı son yıllarda oluşan duyarlılık, hukuki mücadelelerin yanına kamuoyu desteğini de ekleyerek tarım arazilerinin korunabilmesine katkı sunuyor.

Bunun en yeni örneği bugünlerde İzmir’in Güzelbahçe ilçesinde yaşandı. İlçeye bağlı Yelki mahallesinde, SİT alanı niteliğindeki tarımsal arazi üzerine yapılmak istenen Go Kart pistine karşı burada bulunan zeytinlikleri savunan çevre halkı ve sivil toplum kuruluşları, arazide sürdürdükleri ısrarlı bekleyişlerinin ardından toprakların asfaltla kaplanmasını engelledi.

2 yıl önce başlayan projeye itirazlar reddedilmişti

Yelki’deki Go Kart pisti projesi için çalışmalar aslında ilk olarak 2018 yılında başlamıştı. İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün projeye dair görüş istediği İzmir Büyükşehir Belediyesi ise, söz konusu parseller tarım arazisi olarak belirlendiği ve doğal SİT alanı olarak tescillendiği için projenin çevredeki doğal yapının bütünlüğünü bozacağı yanıtını vermişti.

guzelbahce-de-tarima-evet-piste-hayir1.jpgAncak buna karşın projenin imar planı onaylandı, planların yürütmesinin durdurulması istemiyle açılan davada ise bu talep reddedildi. Belediye tarafından İstinaf Mahkemesi’ne taşınan davanın kaderi burada da aynı oldu ve iptal başvuruları kabul görmedi. Arazide 2 yıl önce başlayan inşaat çalışmalarının ardından arazi bu kez Güzelbahçe Belediyesi tarafından tarım bölgesi olduğu gerekçesiyle mühürlendi.

Mühür söküldü, makineler araziye girdi

6 Ağustos günü ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından mühür açma izni verilen proje sahibi firma, geçtiğimiz haftasonu yeniden çalışma yapmak üzere alana geldi. Burada bir araya gelen yurttaşlar işleme araziye iş makinelerinin sokulmasına tepki gösterirken, “Belediyenin mührü henüz mahkemeden de bir karar çıkmamasına rağmen jandarmalar nezaretinde sökülüyor” diyen Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce ise işlemin hukuka aykırı olduğunu söyledi.

Bilirkişi raporu tarımın lehine

5. İdare Mahkemesi’nde açılan davada bilirkişi raporunun lehlerine çıktığına dikkat çeken Güzelbahçe Kültür, Çevre ve Güzelleştirme Derneği Başkanı (GÜLDER) Tuğrul Şahban, “Adli tatil nedeniyle dava resmi anlamda sonuçlanamadan alelacele asfalt dökülmek istendi. ‘Ben asfaltımı atayım, davayı kazanırsanız siz asfaltı sökersiniz’ diyen girişimcinin yeni oldu-bittiler yapmaması için bölgede nöbet tutuyoruz” dedi.

guzelbahce-de-tarima-evet-piste-hayir2.jpgNöbet 6 gün sonra sonuç verdi

Arazide 24 saat kesintisiz süren çevre nöbetinin ardından dün itibariyle iş makineleri alandan çekildi. Alanda kurulan nöbet çadırları da bu gelişme üzerine kaldırıldı. Yapılan mücadelenin sonuç verdiğini dile getiren Mustafa İnce, “Yine söylüyoruz, asırlık ağaçların olduğu bu alan Go Kart için uygun değildir. Haklı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz” şeklinde konuşurken, GÜLDER’den yapılan açıklamada ise, “Doğal tarım ve koruma alanına yapılması planlanan bu projeye karşı mücadele hukuk ve toplumsal dayanışma alanında sürecek” deniliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.